fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Parlament zdecydował: Dzieci mogą same wracać do domu

Fotolia.com
Włoskie szkoły będą mogły pozwalać dzieciom na samotny powrót do domu bez pytania o zgodę rodziców - to efekt zmian w prawie wprowadzonych przez włoski Senat.

Dzieci, które nie ukończyły 14 lat będą jednak potrzebowały pisemnej zgody od rodziców, by opuścić szkołę bez towarzystwa dorosłego opiekuna.

Do zmiany prawa doszło po tym, jak włoska minister edukacji Valeria Fedeli wezwała rodziców do odbierania dzieci ze szkoły, ponieważ "tego wymagają przepisy, które muszą być przestrzegane".

Zapytana jak pracujący rodzice mają odbierać dziecko ze szkoły codziennie, Fedeli zasugerowała, że mogą ich w tym zastąpić dziadkowie. Sama jednak przyznała, że obowiązki nie pozwalają jej odbierać własnych wnucząt z pracy.

Słowa minister doprowadziły do paniki wśród rodziców i w szkołach - te ostatnie obawiały się, że będą musiały znaleźć środki na zapewnienie opieki dzieciom po lekcjach.

Nauczyciele od maja domagali się sprecyzowania prawa w tej kwestii, po tym jak Sąd Najwyższy orzekł w maju, iż to pracownicy szkoły są odpowiedzialni za śmierć 11-latka, który został potrącony przez autobus po opuszczeniu szkoły bez opiekuna.

Partia Demokratyczna zaproponowała wówczas, by rodzice mogli decydować czy chcą, aby ich dzieci same wracały do domu.

Teraz szkoły nie poniosą odpowiedzialności za los dzieci mających mniej niż 14 lat, jeśli ich rodzice wyrażą zgodę na to, by wychodziły ze szkoły same.

Źródło: thelocal.it
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA