Rytuał określony mianem "famadihana" odprawiany jest regularnie, zazwyczaj w miesiącach pomiędzy czerwcem a wrześniem (w porze suchej). To forma oddawania hołdu zmarłemu - czasem związana również np. ze zmianą miejsca pochówku.

Ceremonia trwa ok. tygodnia - w jej trakcie członkowie rodziny zmarłego wykopują z ziemi jego szczątki, owijają w nowy całun, obnoszą po okolicy, aby pokazać zmarłemu co się zmieniło od czasu jego śmierci, a następnie tańczą i ucztują z nim.

Eksperci z resortu zdrowia ostrzegają jednak, ze jeśli zmarły chorował przed śmiercią na dżumę, która regularnie pojawia się w tym kraju, osoby mające styczność z jego szczątkami mogą zarazić się chorobą.

Zgodnie z obowiązującymi na Madagaskarze przepisami ofiary dżumy nie mogą być składane w grobach, które mogą być ponownie otwarte - ich szczątki trafiają do mogił zbiorowych. Mimo to zdarzają się przypadki ekshumowania w ramach rytuału również takich osób.

Madagaskar zmaga się obecnie z poważną epidemią dżumy - od sierpnia zapadło na tę chorobę 1100 osób, a 124 z nich zmarły.