fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Islam będzie najliczniejszą religią

Flickr, hajer61
Do 2075 roku islam stanie się najliczniej wyznawaną religią - wskazują wyniki badań. Wynika z nich również, że zacznie się zmniejszać populacja niewyznająca żadnej religii.

Badacze z Pew Research Center wnioskują z danych, że do 2075 roku liczba dzieci, które urodzą się muzułmanom, przekroczy liczbę tych, które urodzą się w świecie chrześcijan. To, według naukowców, da islamowi liczebny prymat wśród religii.

W latach 2010-2015 około 31 proc. urodzonych na świecie niemowląt ma muzułmańskich rodziców, którzy stanowią 24 proc. światowej populacji. W tym samym czasie urodziło się 33 proc. niemowląt z rodziców chrześcijańskich - 31 proc.

Naukowcy zakładają, że układ ten w nadchodzących latach zmieni się głównie ze względu na młody profil wiekowy muzułmanów i wyższe wśród nich wskaźniki rozrodczości.

Z analizy tych wskaźników wynika, że w latach 2030-2035 liczba nowo narodzonych muzułmanów przekroczy nieznacznie liczbę chrześcijańskich noworodków - 225 do 224 milionów. Ale już w pięciolatce 2055-2060 różnica ta będzie dużo większa - 232 do 226 mln.

Z badań wynika, że główna przyczyną tego stanu będzie umieralność chrześcijan. w latach 2010-2015 tylko w Niemczech wśród chrześcijan było o 1,4 mln więcej zgonów niż narodzin, a, jak uważają badacze, ten stosunek narodzin do zgonów będzie cechował większość europejskich krajów.

Badacze zauważają też ciekawą zależność dotyczącą osób niewierzących. Będą wymierać - wynika z analiz.

"W przeciwieństwie do boomu wśród muzułmanów, ludzi, którzy nie identyfikują się z żadną religią, dotyczy zupełnie inna tendencja" - czytamy w raporcie.

Ateiści i agnostycy stanowią obecnie około 16 procent światowej populacji. Ale jednocześnie w tym środowisku rodzi się zaledwie 10 proc. dzieci.

Ten stan tłumaczy fakt, że populacje osób niewierzących zgromadzone są głównie w starzejących się społeczeństwach o niskim poziomie rozrodczości, takich jak Chiny, Japonia, Europa i Ameryka Północna.

W 2015 roku spośród 7,3 mld ludzi na świecie chrześcijanie stanowili największą grupę religijną - 31 procent. Muzułmanie - 24 proc. Osoby niewyznające żadnej religii to grupa obejmująca 16 proc. populacji, hindusi - 15 proc. i buddyści - 7 proc. Żydzi oraz wyznawcy innych religii - ludowych czy plemiennych stanowiły mniejszy udział w globalnej populacji.

Źródło: theuardian.com
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA