fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Służby mundurowe

WOT wróci na strzelnice

Żołnierze WOT w trakcie szkolenia strzeleckiego
MON
Wojska Obrony Terytorialne będą mogły strzelać na cywilnych strzelnicach, ale te będą musiały spełniać określone normy - ustaliła "Rzeczpospolita".

Jak ustaliła "Rzeczpospolita" po naszej publikacji doszło do rozmów na ten temat pomiędzy przedstawicielami Dowództwa WOT i Sztabu Generalnego WP. Celem jest odblokowanie tej sytuacji.Z naszych informacji wynika, że został ustalony katalog norm które powinny spełniać strzelnice cywilne dla szkolenia wojska. Materiał ten trafił do szefa MON.

O tym, czy terytorialni powrócą na takie obiekty zdecyduje specjalna komisja Dowództwa WOT, która przeprowadzi ich lustrację.

Niestety proces ten najpewniej potrwa kilka miesięcy. W tym czasie żołnierze WOT będą mogli strzelać tylko na obiektach wojskowych, lub trzech strzelnicach mobilnych.

Kilka tygodni temu ujawniliśmy, że żołnierze WOT zaprzestali strzelań. Stało się tak m.in.na strzelnicy w Maleniskach na Podkarpaciu. Obiekt ten został otworzony m.in. przez szefa KPRM Michała Dworczyka, samorządowców, a także żołnierze podkarpackiej brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. Matką chrzestną strzelnicy została posłanka PiS Anna Szmidt-Rodziewicz.

Budowa strzelnicy koło Jarosławia rozpoczęła się jesienią 2017 r. Obiekt o długości 400 m kosztował prawie 2 mln zł, z tego 1,75 mln powiat otrzymał z resortu obrony. Strzelnica należy do powiatu, ale zarządza nią Związek Strzelecki.

W czasie uroczystości otwarcia Michał Dworczyk przypomniał, że jeszcze jako wiceminister obrony narodowej zdecydował, że pilotażowy obiekt zostanie zbudowany w powiecie jarosławskim. Inwestycja ta miała poprzedzać rządowy program budowy strzelnic w powiatach, gdzie nie ma takich obiektów wojskowych. Dworczyk dodał, że na program ten zarezerwowanych jest w tym roku 40 mln zł.

Jeszcze przed rozpoczęciem budowy obiektu rzecznik 3. Podkarpackiej Brygady OT por. Witold Sura mówił, że strzelnica będzie służyła żołnierzom WOT. Rzeczywiście, pierwsze strzelanie przeprowadzili żołnierze 34. Batalionu Lekkiej Piechoty OT.

Ale potem zapadła decyzja, aby wstrzymać takie zajęcia. Powodem było pismo w którym Sztab Generalny WP przypomniał obowiązujące przepisy z których wynika, że żołnierze powinni przechodzić szkolenie strzeleckie tylko na strzelnicach garnizonowych. Ta wybudowana koło Jarosławia jest cywilna i nie spełnia odpowiednich norm.

Pododdziały 3. Podkarpackiej Brygady OT będą się teraz uczyły strzelania na poligonie Dęba.

Z informacji „Rz" wynika, że zajęcia dla wojska wstrzymane zostały na wszystkich cywilnych strzelnicach i dotyczy on także innych rodzajów wojsk.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA