Według szacunków ministerstwa zdrowia umowy ze zgodą na przedłużenie czasu pracy powyżej 48 godzin tygodniowo wypowiedziało ponad 3,5 tys. lekarzy rezydentów i specjalistów. Dane Porozumienia Rezydentów OZZL mówią o blisko 5 tys. takich osób.
- Problemy kadrowe dyrektorów szpitali nie mają związku z akcją wypowiadania przez lekarzy klauzul opt-out - ocenił szef resortu zdrowia Konstanty Radziwiłł. - Po prostu rzeczywiście jest w Polsce za mało lekarzy - przyznał minister w programie #RZECZoPOLITYCE.
Minister @Radziwill_K dla @JNizinkiewicz @rzeczpospolita: Nie mam wątpliwości, że istnieje bardzo daleko idąca zbieżność między postulatami deklarowanymi przez lekarzy rezydentów i tym co robimy, co już zrobiliśmy, co zamierzamy zrobić.
— Ministerstwo Zdrowia (@MinZdrowia) 5 stycznia 2018
Więcej tu: https://t.co/FV55qCuusx
- Niech Konstanty Radziwiłł albo premier Morawiecki pojadą do zamykanych szpitali, skąd dzieci są wywożone do innych i powiedzą tam, że mają plan, że za 6 lat będzie lepiej - mówił Tomasz Siemoniak (PO).
Minister @Radziwill_K na Komisji Zdrowia: Systemowo zwiększamy wynagrodzenia lekarzy-rezydentów, a także wynagrodzenia innych pracowników medycznych. https://t.co/Z81IyFcdxd
— Ministerstwo Zdrowia (@MinZdrowia) 3 stycznia 2018
Wieloletni Plan Finansowy Państwa (przyjęty 25.04.2017r) zakładał osiągnięcie 5,5% PKB na Ochronę Zdrowia dopiero w 2060 roku! @MorawieckiM @PremierRP Przykro nam, że Ochrona Zdrowia dla kolejnego Rządu nie była i nadal nie jest priorytetem.. https://t.co/jAAgdDuLQi pic.twitter.com/ehliUf50qo
— Rezydenci OZZL (@PR_OZZL) 5 stycznia 2018
Platforma Obywatelska w przyszłym tygodniu złoży w Sejmie wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec Konstantego Radziwiłła.
Nieco ponad połowa badanych Polaków (51 proc.) uważa, że lekarze mają rację w sporze o służbę zdrowia. Blisko 18 proc. ankietowanych przekonują raczej argumenty resortu zdrowia, a niemal trzech na dziesięciu ankietowanych nie zabiera głosu w tej sprawie.
- W podziale na płeć co piąty mężczyzna uważa, że to resort zdrowia ma rację w tej kwestii, a ponad połowa kobiet ma odmienne zdanie. Częściej rację w sporze lekarzom przyznają osoby powyżej 50. roku życia (60 proc.), ankietowani o wykształceniu średnim (53 proc.), respondenci o dochodzie powyżej 5000zł (61 proc.) oraz badani z miast od 200 do 499 tysięcy mieszkańców (61 proc.) - zwraca uwagę Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.
- W tym proteście zrozumienie ze strony społeczeństwa to najwyższa wartość – podkreśla prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz w rozmowie z serwisem rp.pl.
Przypadek lekarzy z województwa świętokrzyskiego powinien stanowić bardzo poważne ostrzeżenie dla ministra zdrowia.