Reklama
Rozwiń

Sędziowie SN: uzasadnienia orzeczeń muszą przemawiać do ludzi

Nieważna jest ilość treści, tylko jej przekaz – tak o najnowszych regulacjach dotyczących uzasadnień wyroków mówią sędziowie SN.

Aktualizacja: 25.11.2019 10:10 Publikacja: 25.11.2019 08:03

Sędziowie SN: uzasadnienia orzeczeń muszą przemawiać do ludzi

Foto: Fotorzepa, Roman Bosiacki

Jakość uzasadnień orzeczeń sądowych od lat budzi zastrzeżenia. Strony wychodzą z sal rozpraw z nieświadomością, kto wygrał, kto przegrał i jak do tego doszło.

– Sędziowie mówią językiem niezrozumiałym dla podsądnych i publiczności – wynika z wszelkich badań. W Sądzie Najwyższym w piątek odbyła się konferencja pt. „Uzasadnienia wyroków sądowych, ich jakość i zrozumiałość budzi sporą krytykę". Zorganizowała ją prezes Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego Joanna Lemańska.

Czytaj także: Sędzia może cytować, ale nie kopiować wyroki

– Uzasadnienia nie są kierowane do w miarę jednolitego odbiorcy – stron, profesjonalnych pełnomocników czy publiczności. Muszą być zrozumiałe dla wszystkich – mówiła prezes Lemańska. Podkreślała też, że w przybliżaniu argumentacji sądu ogromne znaczenie ma komunikacja z mediami. Jasny prosty komunikat prasowy ma szansę w tym pomóc. Sędzia musi mieć świadomość zainteresowania mediów przed, w trakcie i po procesie – mówił Tomasz Pietryga, zastępca redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej".

Małgorzata Manowska, sędzia SN i dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, stawia na formę pisemną. Mówiła o szkoleniach, które ostatnio wprowadzono. Szkoła uczy sędziów, jak pisać zrozumiałe i wyczerpujące w treści uzasadnienia.

Dyskutanci wspominali o zmianach w przepisach regulujących uzasadnienia. Teraz mają być ograniczone w treści z korzyścią dla wszystkich. Im mniej, tym jaśniej – takie motto przyświeca procedurom. Wiele jednak zależy nie tyle od merytorycznej wiedzy sędziego, ile jego umiejętności zwięzłego myślenia.

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono