Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 13.11.2017 11:22 Publikacja: 13.11.2017 06:52
Foto: Fotolia.com
Zmiany w Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym mają zostać uchwalone jeszcze w tym roku. Początek prac nad projektami przygotowanymi przez prezydenta zaplanowano na najbliższe posiedzenie Sejmu, które ma się rozpocząć w środę, 22 listopada. To efekt porozumienia, które właśnie udało się wypracować pomiędzy Prawem i Sprawiedliwością a Kancelarią Prezydenta. Muszą je jeszcze zaakceptować Andrzej Duda i Jarosław Kaczyński.
O jakim kompromisie mowa? Otóż punktem zapalnym obu pomysłów na zmiany w KRS był sposób wyboru sędziów – członków Rady. Dziś wyboru tego dokonują sami sędziowie. Po zmianie będzie to robił Sejm. Problem polegał na tym, jak głosować nad kandydaturami. Prezydent proponował, by członków wybierać większością 3/5 głosów. Jeśli w takim głosowaniu nie udałoby się wyłonić kandydata, to decydujący głos miał mieć prezydent. PiS miało inny pomysł. Chciało wybierać sędziów zwykłą większością. Ostatecznie przyjęte ma zostać następujące rozwiązanie: w pierwszym kroku członkowie będą wybierani większością 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Kandydaci zgłoszeni przez kluby opozycyjne będą mieli zapewnione miejsca w Radzie. Jeden klub poselski nie będzie mógł zgłosić więcej niż dziewięciu kandydatów. Jasno więc wynika, że sześć miejsc w Radzie przypadnie opozycji. Jeśli do porozumienia by nie doszło, wybór następowałby bezwzględną większością głosów.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Zachowek to forma rekompensaty dla osób, które zostały pominięte w testamencie, a jednocześnie jedno z podstawow...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Sieć Obywatelska Watchdog Polska będzie domagała się zapewnień, że żadnych kosztów ślubu Kingi Dudy - jak przeko...
Prezydent nie chce już stwierdzenia niekonstytucyjności jednej z nowych przesłanek dyskryminacyjnych - niepełnos...
MEN informuje, że jeśli szkoła omyłkowo wystawiła świadectwo na nieprawidłowym blankiecie lub użyła wzoru, który...
Od wtorku 1 lipca w aplikacji mObywatel można złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego, zgłosić utratę lub usz...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas