fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Sąd z Kielc odpowiedział na pytania hiszpańskiego sądu o niezawisłość

Adobe Stock
Kielecki Sąd Okręgowy jest kolejnym polskim sądem, który otrzymał z zagranicy pytania o niezawisłość polskiego wymiaru sprawiedliwości. Tym razem od hiszpańskiej policji, która rozważa, czy wydać Polsce obywatela naszego kraju. Odpowiedź została już udzielona - ustalił Onet.

Hiszpańskie Biuro Międzynarodowej Współpracy Policji przesłało do kieleckiego SO  pytania o to, czy po wdrożonych przez PiS reformach wymiaru sprawiedliwości można  bezpiecznie wydać Polsce obywatela naszego kraju, skazanego w Hiszpanii za jazdę po pijanemu.

To pokłosie sprawy Artura C., oskarżonego w Irlandii o handel narkotykami. W jego sprawie pytania prejudycjalne do TSUE skierowała irlandzka sędzia Eileen Donnelly, która miała wątpliwości co do niezależności polskich sądów. Unijny Trybunał Sprawiedliwości pod koniec lipca orzekł, że każdy sąd w Unii musi samodzielnie decydować, czy polski wymiar sprawiedliwości zapewnia sądzonemu prawo do niezależnego sądu i niezawisłych sędziów.

Teraz kolejny hiszpański organ ma wątpliwości.

Jak ustalił Onet, kielecki sąd odpowiedział już na pytania strony hiszpańskiej.

- Przekonywaliśmy, że sędziowie w Polsce są niezawiśli i nieusuwalni, a przy orzekaniu nie stosują się do żadnych zewnętrznych wytycznych - mówił Onetowi rzecznik SO w Kielcach ds. karnych, sędzia Jan Klocek. - Zapewniliśmy także, że sędziowskie postępowania dyscyplinarne w Polsce są dwuinstancyjne, sędziowie mają pełne prawo do obrony, a przez całe postępowanie dominuje zasada domniemania niewinności - podkreślił sędzia.

Na razie nie wiadomo, czy hiszpański sąd zaakceptuje wyjaśnienia strony polskiej.

Poproszona o komentarz prezes Stowarzyszenia Sędziów "Themis", sędzia Beata Morawiec, powiedziała:

- To już jest przerażające, a będzie się nasilać. Takich pytań będzie coraz więcej - powiedziała sędzia Morawiec. - Europa przestała nam ufać. Do tej pory wnioski o ENA były realizowane z automatu, teraz pojawiają się kolejne wątpliwości dotyczące stanu polskiego sądownictwa - podkreśliła sędzia.

Zaznaczyła, że Polska już znalazła się na obrzeżach europejskiego sądownictwa. - Nawet jeśli całkiem nie wypadniemy poza nawias, to na pewno będziemy mieć potężne problemy - stwierdziła Beata Morawiec.

Źródło: Onet
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA