fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Komisja Europejska: decyzja ws. pytań SN należy do Trybunału Sprawiedliwości UE

Decyzja w sprawie pięciu pytań prejudycjalnych Sądu Najwyższego w Polsce należy do Trybunału Sprawiedliwości UE - powiedziała rzeczniczka KE Natasha Bertaud.

Jak poinformowało Polskie Radio Komisja Europejska nie komentuje decyzji Sądu Najwyższego o skierowaniu do unijnego Trybunału Sprawiedliwości pytań dotyczących skrócenia kadencji sędziów.

Wczoraj Sąd poinformował, że zawiesił przepisy ustawy o przechodzeniu jego sędziów w stan spoczynku po ukończeniu 65 lat i poprosił Trybunał w Luksemburgu o ocenę dotyczącą zgodności z europejskim prawem. Natomiast Kancelaria Prezydenta podkreśla, że na mocy konstytucji nie ma mowy o skutecznym zawieszeniu stosowania przepisów powszechnie obowiązującego prawa.

Rzeczniczka Komisji Europejska pytana dziś o komentarz do wczorajszych wydarzeń odpowiedziała jedynie, że Bruksela monitoruje sytuację w Polsce i że przyjęła do wiadomości decyzję Sądu Najwyższego.

- Komisja już informowała o swojej opinii dotyczącej skrócenia kadencji sędziów ze względu na wiek emerytalny i rozpoczęła postępowanie przeciwko Polsce. Teraz sprawa jest w rękach Trybunału Sprawiedliwości, którego niezależność respektujemy - powiedziała Natasha Bertaud.

Czytaj też:

Kancelaria Dudy: działania SN uznajemy za bezskuteczne

Czy Sąd Najwyższy może zawiesić stosowanie polskiej ustawy?

Polska konstytucja ważniejsza od prawa unijnego

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA