Hilarie Bass: Jesteśmy zaniepokojeni kumulacją reform w Polsce

Najnowsza legislacja w Polsce szczególnie ta obejmująca sądownictwo może zniszczyć niezależny wymiar sprawiedliwości - uważa Hilarie Bass, prezydent American Bar Associationx.

Aktualizacja: 04.06.2018 13:10 Publikacja: 04.06.2018 08:42

Hilarie Bass

Hilarie Bass

Foto: materiały prasowe

Rz: Czy obecna sytuacja polityczna w Polsce jest przedmiotem dyskusji w Stanach Zjednoczonych Ameryki? Co mówi się o naszym kraju?

Hilarie Bass: Zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w American Bar Association istnieje niepokój, że niezależność wymiaru sprawiedliwości – tak istotna dla kontroli i równowagi dobrze funkcjonującej demokracji – może być niszczona w Polsce.

Dlatego też zdecydowała się pani na przyjazd do Polski?

Tak. Najnowsza legislacja w Polsce szczególnie ta obejmująca sądownictwo może zniszczyć niezależny wymiar sprawiedliwości. Dlatego też prawnicy i sędziowie z USA pozostają solidarni z polskimi kolegami, takimi jak członkowie: Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie, stowarzyszenia sędziów Iustitia, stowarzyszenie prokuratorów Lex Super Omnia oraz Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Wszystkie te podmioty zobowiązane są do ochrony zasad praworządność, których niezależne sądownictwo jest nieodzowna częścią.

Rozumiem, że podziela pani opinię, że zmiany dotyczące polskiego sądownictwa są niebezpieczne? Wiele z krajowych środowisk prawniczych bije na alarm.

Doświadczenia z całego świata pokazują, że ci, którzy próbują podkopać demokratyczne państwo, często zaczynają od lekceważenia sądownictwa, które jest niezbędną ochroną przed autorytaryzmem i korupcją. Sądownictwo jest również niezbędne do zapewnienia sprawiedliwego i rzetelnego rozstrzygania sporów między obywatelami lub między obywatelami a państwem. Dlatego też jako szczególnie niepokojący jawi się dziś fakt zbliżającego się przymusowego przechodzenia na emeryturę wszystkich sędziów w wieku powyżej 65 lat, którzy nie zdecydują się wystąpić o zgodę na przedłużenie okresu orzekania. Chociaż obniżenie granicy wieku dla samych sędziów może nie być dotkliwe, w bieżącym kontekście politycznym w Polsce pozwoli rządowi oczyścić sądy z dużego odsetka osób, które uważają, że spory prawne powinny być rozstrzygane zgodnie z konstytucją, a nie z programami politycznymi. Co więcej, polski rząd planuje zwiększyć liczbę wolnych wakatów w sądach, co w mojej ocenie umożliwi wprowadzenie sędziów przychylnie nastawionych do jego celów politycznych.

Skoro już o rządzących mowa. Czy udało się pani spotkać przedstawicielami Prawa i Sprawiedliwości lub partii opozycyjnych? Jakie wrażenia?

American Bar Association spotkała się z przedstawicielami partii opozycyjnych, ale nasze prośby o spotkanie z partią rządzącą pozostały bez odpowiedzi. Jestem natomiast zaniepokojona doniesieniami o wręcz znikomym udziale konsultacji, czy też debaty podczas procesu legislacyjnego.

A czy w pani ocenie istnieją obawy o niezależność zawodów prawniczych w Polsce?

Tak. Bazując na naszych doświadczeniach w pracy nad zachowaniem niezależności sądownictwa w krajach na całym świecie jesteśmy zaniepokojeni, że kulminacja domniemanych reform, o których wspomniałam, wysyła jasną wiadomość do sędziów i innych przedstawicieli zawodów prawniczych. A mianowicie, że zachowanie przez nich politycznej lojalności będzie zdecydowanie lepszym wyznacznikiem ich sukcesu zawodowego czy też porażki niż przywiązanie do zasad państwa prawa.

Nawet bowiem jeśli dany sędzia, prokurator czy pełnomocnik w sprawie dotykającej interesu państwa nie będzie miał bezpośrednich instrukcji, jak powinien postępować, i tak przecież będzie miał świadomość, jakie jego działania mogą nieść za sobą konsekwencje.

Będzie świadomy, że nie opowiedzenie się po jednej ze stron, może doprowadzić do zastopowania jego awansu, degradacji, wypowiedzenia umowy, wszczęcia postępowania dyscyplinarnego, otrzymania zarzutów karnych, kończąc na personalnych atakach. Wszystko to podważa zasady sprawiedliwego państwa prawa i godzi w prawa Polaków.

Dlatego m.in. tak ważne jest istnienie niezależnych samorządnych zawodów prawniczych?

Baron Acton zauważył, że „władza korumpuje, a władza absolutna korumpuje absolutnie". Jest to powszechnie znany fakt ludzkiej natury. Demokracje są po to, aby właśnie chronić prawa wszystkich ludzi przed autorytarnymi impulsami osób, którym społeczeństwo przyznało władzę. Sądownictwo i przedstawiciele zawodów prawniczych chronią ich prawa, dlatego też muszą pozostać wolni od ingerencji ze strony administracji rządowej, by móc właściwie wykonywać tę swoją podstawową funkcję.

W pani ocenie, adwokaci powinni angażować się w politykę?

Jeśli, przez adwokatów, masz na myśli prawników, tak – prawnicy mają takie samo prawo, jak wszyscy obywatele do wyrażania swoich sympatii politycznych. Z wyjątkiem sytuacji, gdy manifestowanie polityczne prowadzi do konfliktu interesów. W takim przypadku obowiązkiem prawnika jest – dla dobra wymiaru sprawiedliwości – unikanie konfliktu interesu lub wyłączenie się ze sprawy. Ujmując rzecz ogólnie, obowiązkiem prawników jest obrona: Konstytucji, sprawiedliwego procesu sądowego oraz rządów prawa. ©?

— rozmawiała Anna Krzyżanowska, współpraca Maria Krzyżanowska

Hilarie Bass jest prezydentem American Bar Association, niezależnej organizacji pozarządowej oraz największej na świecie dobrowolnej organizacji zawodowej prawników zrzeszającej ponad 400 000 członków w USA i na całym świecie.

Rz: Czy obecna sytuacja polityczna w Polsce jest przedmiotem dyskusji w Stanach Zjednoczonych Ameryki? Co mówi się o naszym kraju?

Hilarie Bass: Zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w American Bar Association istnieje niepokój, że niezależność wymiaru sprawiedliwości – tak istotna dla kontroli i równowagi dobrze funkcjonującej demokracji – może być niszczona w Polsce.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona