fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Rusza Instytut Ekspertyz Ekonomicznych i Finansowych w Łodzi

Instytut Ekspertyz Ekonomicznych i Finansowych w Łodzi
Prokuratura Krajowa
W piątek oficjalnie otwarto Instytut Ekspertyz Ekonomicznych i Finansowych w Łodzi.

Instytut Ekspertyz Ekonomicznych i Finansowych w Łodzi został powołany zarządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 11 lipca 2018 roku.

Obecny na piątkowej uroczystości wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik porównał nowo powstałą placówkę do krakowskiego Instytutu Ekspertyz Sądowych im. Prof. Jana Sehna. - Wiem, jak wiele ten Instytut znaczy dla Krakowa i polskiego wymiaru sprawiedliwości. Chciałbym, żeby Instytutu Ekspertyz Ekonomicznych i Finansowych w Łodzi miał taką samą renomę – powiedział.

Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski przypomniał genezę utworzonego w Łodzi ośrodka. - Już w 2001 roku, gdy Zbigniew Ziobro był wiceministrem w Ministerstwie Sprawiedliwości pod kierownictwem śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, przyświecała nam idea, aby w Polsce można było zacząć rzetelnie, naukowo, badać procesy gospodarcze, także na potrzeby wymiaru sprawiedliwości. Bardzo się cieszę, że możemy zainaugurować działalność Instytutu, o którym myśleliśmy od wielu lat – zaznaczył.

Łódzki Instytut, którego dyrektorem został dr Paweł Gajewski z Uniwersytetu Łódzkiego, ma na celu prowadzenie działalności naukowej i badawczo-rozwojowej w dziedzinach ekonomii, finansów, rachunkowości, podatków i ceł, rynków kapitałowych, bankowości i ubezpieczeń, działalności i finansowania przedsiębiorstw, przekształceń własnościowych i cyberprzestępczości gospodarczej. W tym zakresie Instytut będzie opracowywać ekspertyzy i wydawać opinie na zlecenie sądów, prokuratur oraz innych podmiotów uprawnionych do prowadzenia postępowań, w których dopuszczany jest dowód z opinii biegłego.

Aktualnie w Instytucie powołano Zakład Rachunkowości i Finansów, Rynków Finansowych, Bankowości i Ubezpieczeń, Zakład Podatków i Ceł. Planuje się także powołanie Zakładu Cyberprzestępczości Gospodarczej.

Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości / Prokuratura Krajowa
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA