fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Nie każdy konflikt ma trafiać na wokandę

Adobe Stock
Obligatoryjna mediacja ma pomóc ratować polskie sądy przed zapaścią. Andrzej Misiak, radca prawny i szef Instytutu Mediacji, mówi o wadach i zaletach propozycji Ministerstwa Sprawiedliwości.

Czemu ma służyć obowiązkowa mediacja na etapie przedsądowym w sprawach pracowniczych?

Ratio legis tych zmian jest nie tylko usprawnienie funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości poprzez kierowanie spraw, które już zawisły przed sądem, do mediacji, ale też wprowadzenie dalej idących usprawnień. Ma ono polegać na tym, żeby jak najmniej spraw w ogóle trafiało do sądów. Tryb mediacyjny w sprawach pracowniczych ma poprawić relacje pracownik–pracodawca, w które z definicji wbudowana jest możliwość pojawienia się sporów. Chodzi o to, by strony znajdowały rozwiązania, które nie doprowadzą do konfliktu, umożliwią zachowanie współpracy lub pozwolą się rozstać po znalezieniu rozwiązania, które usatysfakcjonuje obie strony.

A jak mediacja może pomóc w sprawach gospodarczych?

Chodzi o to, by upowszechnić wiedzę, że jeśli dochodzi do konfliktu podczas współpracy, najpierw próbujemy rozwiązać go w drodze mediacji, a dopiero potem idziemy do sądu. I znieść dzisiejszą fikcję prawną polegającą na rzekomym spełnieniu wymogu podjęcia próby polubownego załatwienia sprawy poprzez wezwanie drugiej strony do wykonania zobowiązania. To nie jest żadna profesjonalna i efektywna metoda zmierzająca do rozwiązania zaistniałego konfliktu.

Mediacja ma ogromne trudności, by się przebić. Nie stać nas na kompromisy?

Problemem upowszechniania mediacji jest brak wiedzy albo myślenie o niej w sposób, który ma z nią niewiele wspólnego. Rozwiązywanie spraw w mediacji jest przejawem profesjonalnego i nowoczesnego zarządzania własnym biznesem. Uzasadnieniem przystąpienia do mediacji nie jest brak argumentów na poparcie własnych racji. To najbardziej znany, efektywny sposób zaspokojenia własnych interesów.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA