fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Apel do sędziów o rezygnację z prac w komisjach wyborczych

Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski
Stałe Prezydium Forum Współpracy Sędziów w podjętej w środę uchwale zwróciło się do wszystkich sędziów o powstrzymanie się od udziału w procedurach wyborczych, natomiast do sędziów wybranych do okręgowych komisji wyborczych – o rezygnację z ich prac.

Na wstępie uchwały Stałego Prezydium Forum Współpracy Sędziów podkreślono, że "żyjemy w czasie wyjątkowym".

Przypomniano, że na podstawie art. 228 Konstytucji RP, w sytuacjach szczególnych zagrożeń, może zostać wprowadzony stan klęski żywiołowej. W oparciu o art. 2 ustawy z dnia 18 kwietnia 2002 r. o stanie klęski żywiołowej może on być wprowadzony dla zapobieżenia skutkom katastrof naturalnych, zaś zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 2 tej ustawy przez katastrofę naturalną rozumie się m.in. masowe występowanie chorób zakaźnych ludzi. Konsekwencją ogłoszenia stanu nadzwyczajnego jest niemożność przeprowadzenia wyborów w czasie jego trwania i ciągu 90 dni po jego zakończeniu.

- Nie mamy najmniejszych wątpliwości, że taki stan zaistniał dziś w Polsce w związku z pandemią koronawirusa. Tu nie chodzi o podstawy prawne. Tu chodzi o bezpieczeństwo nas wszystkich, o bezpieczeństwo milionów Polaków - czytamy w uchwale.

Forum zwróciło się do wszystkich sędziów o powstrzymanie się od udziału w procedurach wyborczych, zaś do sędziów wybranych do okręgowych komisji wyborczych – o rezygnację z ich prac.

- W naszym głębokim przekonaniu nie da się pogodzić przysięgi sędziowskiej z brakiem dbałości o dobro współobywateli. W chwili obecnej nie da się też przeprowadzić wyborów z poszanowaniem zasad równości i powszechności. Udział w takich komisjach byłby legitymizowaniem naruszenia prawa - podkreśla Stałe Prezydium Forum Współpracy Sędziów.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA