Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 16.02.2016 14:45 Publikacja: 16.02.2016 14:00
Foto: 123RF
W obowiązującym od 1 stycznia 2016 regulaminie urzędowania sądów powszechnych (Dz.U. z 2015, poz. 2316) znalazł się przepis o następującej treści: „W przydziale spraw nie uwzględnia się sędziów, asesorów sądowych i referendarzy sądowych nieobecnych w pracy z powodu choroby lub innej usprawiedliwionej niemożności wykonywania obowiązków służbowych."
Okazuje się, że przepis wzbudził niemałe kontrowersje. Sędziowie dostrzegli bowiem, że stosowanie tego przepisu nie będzie prowadzić do zamierzonego przez ministra sprawiedliwości celu, czyli wyrównania ilości przydzielanych sędziom spraw, lecz do znacznego i nieuzasadnionego zróżnicowania sędziów w tym zakresie. Niektórzy sędziowie uważają, że sformułowanie „inna usprawiedliwiona niemożność wykonywania obowiązków służbowych" w treści § 47 dotyczy urlopu, inni mają odmienne zdanie. Sędzia urlopowany nie jest bowiem dotknięty niemożnością wykonywania obowiązków służbowych (ani usprawiedliwioną, ani nieusprawiedliwioną): on je wykonywać może, natomiast ich nie wykonuje, gdyż ma prawo do urlopu i z niego korzysta.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Warszawie opublikował stanowisko w sprawie nowych przepisów dotyczących egz...
Sędzia Trybunału Konstytucyjnego Krystyna Pawłowicz została przeniesiona na swój wniosek w stan spoczynku. Powod...
Trybunał Konstytucyjny orzekł w czwartek, że rozporządzenie ministra edukacji - od najbliższego września ogranic...
Rada Ministrów przyjęła projekt przepisów, które mają znacznie ułatwić i przyśpieszyć proces ujawniania prawa wł...
Od wtorku 1 lipca w aplikacji mObywatel można złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego, zgłosić utratę lub usz...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas