fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

„Pomogą” Igorowi Tulei trafić do prokuratury?

Igor Tuleya
Igor Tuleya
Fot. Paweł Rochowicz
Po tym, jak ID SN uchyliła immunitet warszawskiemu sędziemu, głos zabrali prokuratorzy. Czy zdecydują się na jego doprowadzenie do prokuratury? Sam sędzia twierdzi, że nie stawi się na przesłuchanie. I ma swoje powody.

Warszawski sędzia miał się stawić w Prokuraturze Krajowej 20 stycznia w charakterze podejrzanego o naruszenie tajemnicy z postępowania przygotowawczego. Czyn ten jest zagrożony karą do dwóch lat więzienia. Pod prokuraturą w środę był, ale na przesłuchanie nie poszedł. Co to oznacza dla sędziego?

Jeśli Izba Dyscyplinarna SN wyrazi zgodę na jego zatrzymanie, będzie mógł zostać doprowadzony na przesłuchanie w asyście policji. Sędziów, prokuratorów, podobnie jak zwykłych obywateli, obowiązują w tym względzie przepisy kodeksu karnego i procedury karnej. I tak na ich mocy podejrzany jest obowiązany stawić się na każde wezwanie w toku postępowania karnego oraz zawiadomić organ prowadzący postępowanie o każdej zmianie miejsca zamieszkania lub pobytu trwającej dłużej niż 7 dni. W razie nieusprawiedliwionego niestawiennictwa podejrzanego można zatrzymać i sprowadzić przymusowo (art. 75 § 1 i 2 kpk). Poza tym podejrzany przebywający za granicą ma obowiązek wskazać adresata dla doręczeń w kraju. Jeśli tego nie zrobi, pismo wysłane pod ostatnio znany adres w kraju załączone do akt sprawy uważa się za doręczone. I kolejna zasada – w razie zmiany miejsca pobytu bez podania nowego adresu pisma wysłane w toku trwającego śledztwa lub dochodzenia pod dotychczasowy adres uważa się również za doręczone.

Obok ciążących na podejrzanym obowiązków ma on także szereg praw. Najważniejsze – podejrzany (oskarżony) nie ma obowiązku dowodzenia swojej niewinności ani też dostarczania dowodów na swoją niekorzyść. Ta zasada wynika wprost z art. 74 kpk.

W sprawie wyjaśnień także ma wolny wybór. Może składać wyjaśnienia, może jednak – bez podania powodów – odmówić odpowiedzi na poszczególne pytania lub wręcz odmówić składania wyjaśnień. I dalej. W toczącym się postępowaniu podejrzany może składać wnioski o dokonanie czynności śledztwa lub dochodzenia, korzystać z pomocy obrońcy. Przy czym może mieć jednocześnie nie więcej niż trzech obrońców.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA