NSZZ "Solidarność" Pracowników Sądownictwa i Prokuratury odwołuje się do zmienionego w czwartek rozporządzenia, które przewiduje, że prokuratorzy i asesorzy prokuratury zostaną zaszczepieni w pierwszej grupie.

Organizacja zwróciła się o rozszerzenie grupy o pracowników powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury oraz pracowników sądów powszechnych.

W piśmie zwrócono uwagę na fakt, że nie tylko prokuratorzy i asesorzy prokuratury są szczególnie narażeni na emisję koronawirusa i kontakt z osobami potencjalnie zakażonymi. Urzędnicy asystenci i inni pracownicy stanowią integralną część pracy prokuratorskiej i mają stały i bezpośredni kontakt z obywatelami. Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie prokuratur każdy z pracowników powinien mieć możliwość przystąpienia do programu szczepień ochronnych w tym samym etapie - wskazuje "Solidarność".

Zaznaczono także, że decyzją Ministra Finansów z 26 listopada 2020 r. zablokowano wydatki budżetu państwa w zakresie sądownictwa powszechnego w kwocie prawie 164 mln zł z przeznaczeniem na przeciwdziałanie COVID-19, zakup szczepionki i przeprowadzenie procesu szczepień.