Popularność nauki po dyplomie, pomimo spadku w ostatnich latach, jest teraz w Polsce zdecydowanie (prawie trzykrotnie) większa w porównaniu z połową lat 90. XX wieku. Jak wynika z ostatnich danych GUS, w roku akademickim 2014/2015 na studiach podyplomowych uczyło się prawie 150 tys. słuchaczy, podczas gdy 20 lat wcześniej nieco ponad 56 tysięcy.

W jeszcze szybszym tempie (niemal pięciokrotnie) zwiększyła się ich liczba na uczelniach ekonomicznych: o ile w połowie lat 90. studiował tam co ósmy z podyplomowych słuchaczy, o tyle w ub. roku już prawie co piąty. (Przy czym ponad dwie trzecie z nich wybrało uczelnie niepubliczne). Drugim co do wielkości organizatorem nauki po dyplomie było Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, a na trzecim miejscu uplasowały się uniwersytety, gdzie studiowało 17 proc. słuchaczy. Zarówno one, jak i uczelnie ekonomiczne coraz sprawniej wykorzystują atut, jakim jest systematyczne poszerzanie oferty o kierunki dopasowane do zmieniających się potrzeb rynku i konkretnych branż.

Czołowe uczelnie mają w ofercie dziesiątki podyplomowych studiów – część z nich we współpracy z pracodawcami. – Nasze portfolio studiów podyplomowych poszerza się z roku na rok i teraz możemy zaproponować prawie 80 kierunków – podkreśla Małgorzata Oświata, menedżer ds. marketingu i rozwoju w Akademii Leona Koźmińskiego, gdzie w tym roku przybyło kilkanaście nowych studiów, w tym badania i analizy marketingowe i bezpieczeństwo biznesu. W zamian kilka starszych kierunków zniknęło z oferty uczelni, gdzie hitami podyplomowej oferty są studia Executive MBA oraz marketing internetowy, psychologia biznesu i prawo podatkowe. – Na kierunku prowadzenie i monitorowanie badań klinicznych rekrutację musieliśmy zakończyć już w sierpniu – dodaje Oświata.

145 studiów podyplomowych (wraz z MBA) miał w ub. roku w ofercie Uniwersytet Warszawski, który w rekrutacji na rok akademicki 2016/2017 dodał dziewięć nowych kierunków, w tym np. studia menedżerskie dla kadry kierowniczej służb państwowych i administrację europejską. Na 98 podyplomowych kierunków prowadzi rekrutację Uniwersytet Wrocławski, gdzie najbardziej popularne są Kwalifikacyjne Studia Podyplomowe Logopedyczne.