fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sądy i prokuratura

Prokuratura Regionalna w Krakowie - wyłudzenia i kradzieże oraz więzienia CIA w Polsce

123rf
W całym krakowskim okręgu prokuratorskim, na który składa się : Prokuratura Regionalna w Krakowie, cztery prokuratury okręgowe (w Krakowie, Kielcach, Nowym Sączu oraz Tarnowie), 37 prokuratur rejonowych, powinno pracować 669 prokuratorów (zgodnie z ustalonym limitem etatów). Faktycznie zatrudnionych jest jednak mniej (według stanu na 31 grudnia 2017 r. 605 prokuratorów).

W 2017 r. do prokuratur krakowskiego okręgu regionalnego wpłynęło ponad 101 tys. spraw karnych.

Najbardziej obciążone prokuratury (licząc miernikiem średniego miesięcznego obciążenia sprawami na jednego prokuratora) to Prokuratura Rejonowa w Brzesku (ponad 30 spraw) oraz prokuratury rejonowe w Chrzanowie i Miechowie (ponad 27 spraw). Najciekawsze sprawy wpływają jednak do jednostek największych. Przykłady?

Pod koniec grudnia 2017 r. do Sądu Okręgowego w Krakowie skierowany został akt oskarżenia w sprawie przeciwko Marcinowi Dubienieckiemu oraz ośmiorgu jego wspólnikom.

Zarzucono im wyłudzenie w ramach działania zorganizowanej grupy przestępczej kwoty ponad 14 mln zł na szkodę Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Jak mieli działać? Chodziło o wykorzystanie fikcyjnego zatrudnienia w działalności gospodarczej osób niewidomych. To tylko jedna z głośnych medialnych spraw.

Kolejna dotyczy wyłudzenia wielomilionowych dotacji. Chodzi o śledztwo w sprawie wyłudzenia ponad 40 mln zł pochodzących z unijnych dotacji na sfingowane przedsięwzięcia gospodarcze. Miały być prowadzone przez firmy z terenu województwa świętokrzyskiego.

W śledztwie tym w charakterze podejrzanych występuje już prawie 30 osób. Ma ono charakter rozwojowy.

I kolejna z głośnych spraw: w toku jest śledztwo związane z przestępstwami o charakterze korupcyjnym dokonanymi w związku z działalnością Powiatowego Zarządu Dróg w Nowym Targu. Od kilku miesięcy w tymczasowym areszcie pozostają trzy osoby z kierownictwa tej instytucji: dyrektor, jego zastępca oraz kierownik działu zamówień publicznych.

W Prokuraturze Regionalnej w Krakowie kontynuowane jest śledztwo dotyczące domniemanych więzień CIA na terenie Polski oraz niedozwolonych działań operacyjnych (obejmujące tzw. wątek inwigilacji dziennikarzy) prowadzonych przez funkcjonariuszy służb specjalnych.

Z domniemaniem, że w Polsce – i w kilku innych krajach europejskich – mogły być tajne więzienia CIA, wystąpiła w 2005 r. organizacja Human Rights Watch. Według niej takie więzienie w Polsce miało się znajdować na terenie szkoły wywiadu w Kiejkutach lub też w pobliżu lotniska wojskowego w Szymanach na Mazurach.

W prowadzonym od sierpnia 2008 r. śledztwie Prokuratura Regionalna w Krakowie (wcześniej Prokuratura Apelacyjna, od 4 marca 2016 r. przekształcona w Regionalną) bada, czy była zgoda polskich władz na stworzenie w Polsce tajnych więzień CIA w latach 2002–2003.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA