fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sądownictwo

Przyłębska: TK zbada zgodność z konstytucją nakazu opublikowania list poparcia do KRS

Julia Przyłębska
Trybunał Konstytucyjny
Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska zapowiedziała, że Trybunał Konstytucyjny zbada zgodność z konstytucją nakazu opublikowania list poparcia kandydatów do KRS.

Listy poparcia kandydatów do nowej KRS decyzją Naczelnego Sądu Administracyjnego miały zostać opublikowane do 30 lipca. Kancelaria Sejmu jednak tego nie zrobiła. Powodem jest decyzja prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych o wszczęciu postępowania w tej sprawie. Kancelaria Sejmu przekonuje, że wiąże ją korespondencja z UODO i nie może opublikować list.

Europejska Sieć Rad Sądownictwa (ENCJ) wezwała polski parlament do opublikowania list poparcia kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa w najkrótszym możliwym terminie, zgodnie z prawomocnym wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego.

- Trybunał Konstytucyjny będzie badał, czy zgodny z obowiązującymi przepisami konstytucyjnymi jest nakaz upublicznienia nazwisk osób, które wsparły kandydatów na sędziów - powiedziała w TVP Info prezes TK Julia Przyłębska.

Czytaj też:

KRS zawieszona w Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa

Listy poparcia do KRS: TK wkracza do akcji

Listy poparcia do KRS: PUODO ma prawo wydać zakaz publikacji

PiS chce zamrozić wyroki w sprawie list poparcia do KRS

Kto poparł kandydatów do KRS - ujawniło się już 21 sędziów

Jednocześnie zastrzegła, że nie może w tej sprawie przekazać więcej szczegółów, gdyż jej słowa mogą zostać odebrane jako ingerencja w orzekanie.

Źródło: TVP Info
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA