Polska odpowiedziała KE w sprawie Sądu Najwyższego

Komisja Europejska otrzymała od Polski odpowiedź w sprawie kwestionowanej nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym.

Aktualizacja: 02.08.2018 19:36 Publikacja: 02.08.2018 17:56

Sąd Najwyższy

Sąd Najwyższy

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Na początku lipca Komisja Europejska uruchomiła wobec Polski procedurę w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym. 

- Ze względu na brak postępów w drodze dialogu na rzecz praworządności oraz zbliżające się wdrożenie nowego systemu emerytalnego dla sędziów Sądu Najwyższego Komisja postanowiła w trybie pilnym wszcząć postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego. Władze polskie mają miesiąc, aby odpowiedzieć na wezwanie Komisji do usunięcia uchybienia. Jednocześnie Komisja jest gotowa kontynuować z Polską dialog w sprawie praworządności, który pozostaje dla Komisji preferowanym sposobem na rozwiązanie systemowego zagrożenia dla praworządności w Polsce - poinformowała Komisja Europejska.

Dziś Polska przekazała odpowiedź w tej sprawie. Zarzuty w sprawie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym zostały odrzucone. Polska oczekuje umorzenia postępowania.

Jak tłumaczy strona polska, rozwiązania przyjęte w nowelizacji nie naruszają zasad niezawisłości. Rząd wskazał m.in., że  zgodnie z art. 180 ust. 5 Konstytucji RP istotą niezawisłości sędziowskiej jest m.in. zagwarantowanie sędziemu nieusuwalności z urzędu. Jednocześnie nie można tej przesłanki utożsamiać z zakazem określania wieku przejścia sędziów SN w stan spoczynku. Zdaniem rządu są to dwie zupełnie różne sytuacje. 

"Nie ma podstaw, by uznać, że kwestionowana przez KE nowelizacja ustawy o SN zrównująca wiek przechodzenia sędziów w stan spoczynku z powszechnym wiekiem emerytalnym naruszyła zasadę nieusuwalności sędziów" - twierdzi rząd.

Polska skrytykowała również KE za to, że dała naszemu rządowi miesiąc na odpowiedź, a zgodnie z dotychczasowym zwyczajem kraj członkowskie miały na odpowiedź dwa miesiące.

Kraj
Śląskie samorządy poważnie wzięły się do walki ze smogiem
Kraj
Afera GetBack. Co wiemy po sześciu latach śledztwa?
śledztwo
Ofiar Pegasusa na razie nie ma. Prokuratura Krajowa dopiero ustala, czy i kto był inwigilowany
Kraj
Posłowie napiszą nową definicję drzewa. Wskazują na jeden brak w dotychczasowym znaczeniu
Kraj
Zagramy z Walią w koszulkach z nieprawidłowym godłem. Orła wzięto z Wikipedii