Sondaż: Jak powoływać członków Krajowej Rady Sądownictwa

Członków Krajowej Rady Sądownictwa powinien powoływać Sejm większością 3/5 głosów? Odpowiedź w sondażu SW Research dla serwisu rp.pl.

Aktualizacja: 29.09.2017 12:31 Publikacja: 29.09.2017 12:02

Sondaż: Jak powoływać członków Krajowej Rady Sądownictwa

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Prezydent Andrzej Duda pokazał w poniedziałek projekty zmian w ustawach: o Sądzie Najwyższym, Krajowej Radzie Sądownictwa. Prezydent zaproponował m.in., by sędziowie – członkowie KRS - wyłaniani byli spośród sędziów i wybierani przez Sejm większością 3/5 głosów. Jeśli okaże się, że parlament nie jest w stanie wyłonić członka w ciągu dwóch miesięcy, o wyborze konkretnej kandydatury miałby decydować prezydent.

Co trzeci badany uważa, że członków Krajowej Rady Sądownictwa powinien powoływać Sejm większością 3/5 głosów. 30 proc. ankietowanych jest przeciwnego zdania, a największy odsetek, prawie 40 proc., nie ma opinii w tej sprawie.

- Prawie połowa kobiet nie ma zdania w tej kwestii. Mężczyźni częściej są za tym, że członkowie Krajowej Rady Sądownictwa powinni być powoływani przez Sejm, większością 3/5 głosów. Tego zdania są też osoby powyżej 50 lat (36 proc.), o wykształceniu zasadniczym zawodowym (38 proc.) oraz o dochodzie od 2001 do 3000 zł (38 proc.) - zwraca uwagę Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.

Prof. Wawrzyniec Konarski, politolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Vistula w Warszawie, w rozmowie z serwisem rp.pl ocenia, że nie dający przewagi żadnej z podanych preferencji podział procentowych danych jest interesujący poznawczo, ale z drugiej strony obrazuje stan, w jakim znajduje się Polska demokracja. - Tak duża grupa niezdecydowanych wskazuje na rosnącą dezorientację respondentów wobec politycznego sporu o metodę powoływania członków KRS. W konsekwencji podany wynik postrzegam jako dowód na znużenie opinii publicznej narracją prowadzoną przez obóz rządzący i opozycję – kwituje prof. Konarski.

Zbigniew Ćwiąkalski, b. minister sprawiedliwości, podkreśla, że Polacy w swej zdecydowanej większości nie mają do polityków zaufania. - W najwyższym stopniu cenią sobie niezależność sędziów i odporność na polityczne wpływy. Do sędziów mają też największe zaufanie – komentował prof. Ćwiąkalski w rozmowie z serwisem rp.pl.

Kraj
Śląskie samorządy poważnie wzięły się do walki ze smogiem
Kraj
Afera GetBack. Co wiemy po sześciu latach śledztwa?
śledztwo
Ofiar Pegasusa na razie nie ma. Prokuratura Krajowa dopiero ustala, czy i kto był inwigilowany
Kraj
Posłowie napiszą nową definicję drzewa. Wskazują na jeden brak w dotychczasowym znaczeniu
Kraj
Zagramy z Walią w koszulkach z nieprawidłowym godłem. Orła wzięto z Wikipedii