fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mariusz Muszyński: Nadrzędność konstytucji nad prawem UE

Mariusz Muszyński
materiały prasowe
Nawet jeśli prawo UE pozwala działać w określonej sprawie, to i tak trzeba patrzeć na nią przez pryzmat naszej ustawy zasadniczej.

Nie jest prawdą, że zasada pierwszeństwa prawa UE ma charakter bezwzględny. Wszystkich zwolenników chodzenia na skróty i poszukiwania unijnej legitymacji dla rozprawienia się z nieakceptowanym przez nich, krajowym ustawodawstwem muszę zasmucić. Normy unijne mają granicę swego oddziaływania na polski porządek prawny. Jest nią Konstytucja RP.

Normy unijne w polskim systemie

Konstytucja RP w żadnym ze swoich przepisów nie wymienia z nazwy prawa UE. Nie znaczy to jednak, że jest nieznane czy obojętne ustrojodawcy. Jego miejsce określają przecież – choć pośrednio – konstytucyjne zasady ogólne, przepisy o źródłach prawa, jak i te dotyczące kompetencji Trybunału Konstytucyjnego.

Fundamentalne znaczenie w tej kwestii ma zasada nadrzędności konstytucji. Wynika ona zarówno z treści preambuły do Konstytucji RP, jak i z jej art. 8 ust. 1. Preambuła wskazuje, że Konstytucję RP ustanawia się jako „prawa podstawowe dla państwa". Z kolei w art. 8 ust. 1 ustrojodawca ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA