Nie jest prawdą, że zasada pierwszeństwa prawa UE ma charakter bezwzględny. Wszystkich zwolenników chodzenia na skróty i poszukiwania unijnej legitymacji dla rozprawienia się z nieakceptowanym przez nich, krajowym ustawodawstwem muszę zasmucić. Normy unijne mają granicę swego oddziaływania na polski porządek prawny. Jest nią Konstytucja RP.
Normy unijne w polskim systemieKonstytucja RP w żadnym ze swoich przepisów nie wymienia z nazwy prawa UE. Nie znaczy to jednak, że jest nieznane czy obojętne ustrojodawcy. Jego miejsce określają przecież – choć pośrednio – konstytucyjne zasady ogólne, przepisy o źródłach prawa, jak i te dotyczące kompetencji Trybunału Konstytucyjnego.
Fundamentalne znaczenie w tej kwestii ma zasada nadrzędności konstytucji. Wynika ona zarówno z treści preambuły do Konstytucji RP, jak i z jej art. 8 ust. 1. Preambuła wskazuje, że Konstytucję RP ustanawia się jako „prawa podstawowe dla państwa". Z kolei w art. 8 ust. 1 ustrojodawca ...
Dostęp do najważniejszych treści z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.