Mariusz Muszyński

Wiceprezes TK o lex Tusk: Góra urodziła mysz

Ustawa to żaden bicz na autokratów. To zwykły bubel prawny. W świetle jej rozwiązań istnieje tylko jedno poważne zagrożenie dla Donalda Tuska - kiedy będzie pił wino przy jej wieczornej lekturze, to udławi się ze śmiechu - pisze Mariusz Muszyński.

Wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego: Sądzą nas sądomatołki

W wymiarze sprawiedliwości powinna odbyć się weryfikacja. I żeby nie było wątpliwości, chodzi mi o weryfikację merytoryczną. Dlatego pomysł przewodniczącej KRS dotyczący wysyłania sędziów na szkolenie nie jest wcale taki głupi.

Muszyński: Trybunał Konstytucyjny nie ma dziś prezesa

Obecna Prezes TK zakończyła właśnie swoją 6-letnią kadencję. Stan prawny jest oczywisty. Można się tylko dziwić, że są osoby przedstawiające inne stanowisko.

Mariusz Muszyński: Co załatwił środowisku LGBT polski trybunał

Nie ma co ekscytować się wyrokiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC) w sprawie Fiedotowa i inni przeciwko Rosji. To, co kilka dni temu orzekli sędziowie w Strasburgu, załatwił środowisku LGBT już dawno Trybunał Konstytucyjny. Przecież z serii orzeczeń wydanych przez niego przed rokiem jasno wynika, że Konstytucja RP nie blokuje wprowadzenia do systemu prawa ustawy o związkach partnerskich osób tej samej płci.

Mariusz Muszyński: Wojna o państwo

Polityczna burza w sprawie blokady środków finansowych pochodzących z unijnych funduszy trwa. Opozycyjna część sceny politycznej i sprzyjające jej media upatrują w tym problemie szansy na osłabienie rządzącej prawicowej koalicji. Wiadomo, rząd pozwolił się zagnać do kąta. Każdy ruch będzie teraz oznaczał jego klęskę. Kiedy środki finansowe nie trafią do Polski, osłabią nasz kraj gospodarczo. Jeśli rząd ustąpi i przeformatuje kraj zgodnie z oczekiwaniami Brukseli, będzie to oznaczać polityczną przegraną. W roku wyborczym każda z tych sytuacji przełoży się na utratę poparcia.

Mariusz Muszyński: Propozycja nie do odrzucenia

Szanuję prawo, ale nie pseudoprawnicze wizje. Zrezygnuję, gdy prof. Wiącek wskaże podstawę.

Mariusz Muszyński: O reparacjach raz jeszcze

Zadziwia mnie upór osób obstających za wersją prawną sprzeczną nie tylko z zasadami moralnymi oraz polskim interesem ekonomicznym, ale i z opiniami niemieckimi.

Mariusz Muszyński o reparacjach: Polska nie jest bez szans

Odszkodowań, które Niemcy wypłacali niektórym ofiarom wojny, nie można łączyć z reparacjami.

Mariusz Muszyński: środek tymczasowy ETPC to wielka prawna wydmuszka

Nie rozumiem ekscytacji, jaka ogarnęła obie strony sporu o Izbę Dyscyplinarną kiedy wczoraj pojawił się środek tymczasowy (interim measure) wydany przez Europejski Trybunał Praw Człowieka (dalej: ETPC) w sprawie immunitetowej sędziego SN Włodzimierza Wróbla. Jedni krzyczą o bezprecedensowym i ważnym działaniu w ochronie praw człowieka, drudzy o skandalu. A przecież środek tymczasowy ETPC to w rzeczywistości jedna wielka prawna wydmuszka.

Mariusz Muszyński: Zgubiona suwerenność

Suwerenność państw członkowskich Unii Europejskiej zanika po cichu. A w tej kwestii Narody Europy są okłamywane.