Mariusz Muszyński

Mariusz Muszyński

Mariusz Muszyński: O obcinaniu budżetu Prezydenta

Jeśli koalicja rządząca zacznie za bardzo rozrabiać przy budżecie, Prezydent powinien zaskarżyć go do Trybunału Konstytucyjnego. Będzie bardzo ciekawie.

Mariusz Muszyński: Czy Polska ma legalny rząd?

Dla „ministry” Barbary Nowackiej mam złą wiadomość. Odwołanie małopolskiej kurator Barbary Nowak jest nieważne. A sama „ministra” Nowacka nie jest urzędującym ministrem edukacji.

Mariusz Muszyński: O sejmowych uchwałach i praworządności

Wybór sędziego TK jest materią konstytucyjną, nie ma więc żadnej możliwości uchylenia go w trybie innym niż konstytucyjny.

Mariusz Muszyński: O sejmowej uchwale i wyroku aborcyjnym

Krótkowzroczność polityków wcale mnie nie dziwi. Ale utrata instynktu politycznego już tak. Zapowiedziane w umowie koalicyjnej KO, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy uchylenie wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji wcale nie będzie łatwe, proste i przyjemne. Ani bezkarne.

Mariusz Muszyński o sejmowych uchwałach i praworządności

Naczytałem się różnych wystąpień, jak to nowy Sejm przy pomocy uchwał zrobi porządek w wielu instytucjach, a w szczególności usunie niektórych sędziów TK. Przypominam zatem, że wybór sędziego TK jest materią konstytucyjną, nie ma więc możliwości uchylenia go w trybie innym niż konstytucyjny.

Wiceprezes TK o lex Tusk: Góra urodziła mysz

Ustawa to żaden bicz na autokratów. To zwykły bubel prawny. W świetle jej rozwiązań istnieje tylko jedno poważne zagrożenie dla Donalda Tuska - kiedy będzie pił wino przy jej wieczornej lekturze, to udławi się ze śmiechu - pisze Mariusz Muszyński.

Wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego: Sądzą nas sądomatołki

W wymiarze sprawiedliwości powinna odbyć się weryfikacja. I żeby nie było wątpliwości, chodzi mi o weryfikację merytoryczną. Dlatego pomysł przewodniczącej KRS dotyczący wysyłania sędziów na szkolenie nie jest wcale taki głupi.

Muszyński: Trybunał Konstytucyjny nie ma dziś prezesa

Obecna Prezes TK zakończyła właśnie swoją 6-letnią kadencję. Stan prawny jest oczywisty. Można się tylko dziwić, że są osoby przedstawiające inne stanowisko.

Mariusz Muszyński: Co załatwił środowisku LGBT polski trybunał

Nie ma co ekscytować się wyrokiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC) w sprawie Fiedotowa i inni przeciwko Rosji. To, co kilka dni temu orzekli sędziowie w Strasburgu, załatwił środowisku LGBT już dawno Trybunał Konstytucyjny. Przecież z serii orzeczeń wydanych przez niego przed rokiem jasno wynika, że Konstytucja RP nie blokuje wprowadzenia do systemu prawa ustawy o związkach partnerskich osób tej samej płci.

Mariusz Muszyński: Wojna o państwo

Polityczna burza w sprawie blokady środków finansowych pochodzących z unijnych funduszy trwa. Opozycyjna część sceny politycznej i sprzyjające jej media upatrują w tym problemie szansy na osłabienie rządzącej prawicowej koalicji. Wiadomo, rząd pozwolił się zagnać do kąta. Każdy ruch będzie teraz oznaczał jego klęskę. Kiedy środki finansowe nie trafią do Polski, osłabią nasz kraj gospodarczo. Jeśli rząd ustąpi i przeformatuje kraj zgodnie z oczekiwaniami Brukseli, będzie to oznaczać polityczną przegraną. W roku wyborczym każda z tych sytuacji przełoży się na utratę poparcia.