Reklama
Rozwiń

Marek Domagalski: Opłaty sądowe powinny być jasne dla stron

Dyskusja, czy i komu zmniejszać opłaty sądowe, trwa od lat i trwać będzie przez kolejne, ale pewnie wszyscy się zgodzą, że powinny być one jasne dla stron procesów.

Aktualizacja: 14.08.2021 13:06 Publikacja: 14.08.2021 00:01

koszty sądowe

koszty sądowe

Foto: AdobeStock

Mimo wojny na górze Temidy i hamującej sądy epidemii od wielu lat opłaty sądowe są zawalidrogą. To paradoks, gdyż mają m.in. ograniczać nadużywanie sądów do błahych spraw. Tymczasem nierzadko ograniczają one prawa strony, także pozwanego, do sądu, np. do odwołania od niesprawiedliwego orzeczenia.

W ostatnich latach ustanowiono wiele zwolnień lub ulg w opłatach, np. dla konsumentów, kredytobiorców, pracowników w sporach z pracodawcą. Nadmierną dolegliwość opłat dostrzegły też Trybunał Konstytucyjny i Trybunał Sprawiedliwości UE. Realizacją ich wyroków w parlamencie są obecnie co najmniej dwie nowele zmniejszające opłaty sądowe. Ostatnia ustanawia zasadę, że w elektronicznym postępowaniu upominawczym wydatki ponosi Skarb Państwa. A to ok. 2 mln spraw rocznie! Druga obniża opłatę, jaką musi wnieść pozwany konsument odwołujący się od nakazu zapłaty wydanego na podstawie weksla, czyli składając tzw. zarzuty. Otóż jego opłata nie będzie mogła przekraczać 750 zł, a do tej pory płacił 3,75 proc. wartości sporu, a więc przy większych kwotach znacznie więcej.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono