Szwecja: nauczyciele pod obstrzałem

Ingerencja w szkolne konflikty jest coraz trudniejsza. To wina rzecznika.

Aktualizacja: 16.06.2020 12:58 Publikacja: 16.06.2020 02:00

Szwecja: nauczyciele pod obstrzałem

Foto: Adobe Stock

Do czego ma prawo pedagog by przywrócić porządek w szkole? Kiedy interwencja może obrazić ucznia? Kwestie te rozstrzygnie Sąd Najwyższy, po tym, jak Inspekcja Szkolna wniosła apelację dotyczącą niestosownego potraktowania wychowanka szkoły podstawowej Dalängsskolan w gminie Lidköping. Apelację przegrała.

Sprawa dotyczy incydentu, który miał miejsce dwa lata temu. Kilku uczniów wyniosło meble, m.in kanapę na korytarz szkolny. Dwóch z nich położyło się na kanapie, która zablokowała wejście na korytarz i odmawiało podniesienia się z niej, nie reagując na wielokrotnie upominania. W końcu nauczyciel w-f pochwycił jednego z uczniów i wyniósł z kanapy. Rodzice 13-latka zgłosili incydent na policję oraz do rzecznika praw dziecka i ucznia. Rzecznik uznał interwencję pedagoga za obrazę ucznia, za co gmina Lidköping powinna zapłacić odszkodowanie. Chodziło o to, że 13- latek miał ADHD, zespól buntowniczy i spektrum autyzmu. Dlatego pracownicy placówki byli zobligowani traktować go w specjalny sposób. Nauczyciela w-f o tym nie powiadomiono, ze względu na tajemnicę zawodową i uszanowanie integralności chłopca.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Co dalej z podsłuchami i Pegasusem po raporcie Adama Bodnara
Opinie Prawne
Ewa Łętowska: Złudzenie konstytucjonalisty
Opinie Prawne
Robert Gwiazdowski: Podsłuchy praworządne. Jak podsłuchuje PO, to już jest OK
Opinie Prawne
Antoni Bojańczyk: Dobra i zła polityczność sędziego
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Likwidacja CBA nie może być kolejnym nieprzemyślanym eksperymentem