Reklama
Rozwiń

Cyberbezbronność rządu. Wyciek może mieć wielomilionowe konsekwencje

Ze strony rządu nie padło zapewnienie, że opisywane przez rosyjski kanał rozmowy e-mailowe członków Rady Ministrów nie miały miejsca. Kolejne przecieki odkrywają niefrasobliwość premiera.

Aktualizacja: 18.06.2021 09:51 Publikacja: 17.06.2021 19:12

Cyberbezbronność rządu. Wyciek może mieć wielomilionowe konsekwencje

Foto: PAP/Leszek Szymański

Przedstawiciele rządu deklarują: wiadomości pojawiające się na rosyjskim Telegramie, mające pochodzić z korespondencji członków rządu „zhakowanej" z prywatnej poczty ministra Michała Dworczyka, to w większości fake newsy. Nikt jednak nie mówi wyraźnie, które są prawdziwe, a które nie.

Zamknięte posiedzenie Sejmu nie wyjaśniło okoliczności przecieków. Systematycznie ujawniane przez rosyjski kanał rozmowy, w których uczestniczyli Michał Dworczyk, premier Mateusz Morawiecki i grono jego najbliższych doradców dotyczyły nieformalnych uzgodnień w sprawie otwierania galerii handlowych, uzbrojenia polskiej armii i negocjacji w sprawie zakupu sprzętu czy wysłania WOT przeciw Strajkowi Kobiet. Najnowszy wpis ujawniony w czwartek to zapis rozmowy premiera z Michałem Kuczmierowskim, szefem Agencji Rezerw Materiałowych, w sprawie awarii instalacji produkującej olej napędowy w Orlenie. Poprzez prywatne konta politycy mieli ustalać strategie postępowania i pomoc dla prezesa Daniela Obajtka. Kuczmierowski miał napisać: „Jeśli im nie pomożemy, na stacjach Orlenu na południu Polski nie będzie w najbliższych dniach przez ok. 2 tygodnie oleju napędowego. (...) przy takiej awarii będzie gigantyczna awantura społeczna i polityczna – szczególnie mocno mogą atakować, że Orlen kupuje gazety, a nie ogarnia rafinerii".

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Polityka
Oddział Instytutu Pileckiego w Nowym Jorku wpadł w pułapkę. Skarbonka bez dna
Polityka
Sondaż: Czy Donald Tusk powinien ustąpić? Tak odpowiadają Polacy
Polityka
Po spotkaniu liderów: koalicja jeszcze istnieje. Ale Szymon Hołownia uznany za zdrajcę
Polityka
„Polityczne Michałki”: Czy rząd przełamie kryzys, ws. granicy Tusk nie miał wyjścia, SN za Nawrockim
Polityka
Sondaż CBOS: Andrzej Duda liderem rankingu zaufania do polityków. Karol Nawrocki z największym wzrostem