fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rynek pracy

W usługach łatwiej teraz o pracę niż w produkcji

Shutterstock
Trzeci kwartał był w tym roku najsłabszy pod względem wzrostu zatrudnienia – zarówno wśród ogółu przedsiębiorstw, jak i innowacyjnych firm z tzw. nowoczesnej gospodarki.

Zatrudnienie w innowacyjnych firmach, które zaliczają się do nowoczesnej gospodarki, w III kwartale było o 5,07 proc. większe niż rok wcześniej. To najsłabszy wynik w tym roku, chociaż wciąż zdecydowanie powyżej ogółu przedsiębiorstw, gdzie liczba pracowników była we wrześniu o 2,6 proc. wyższa niż w tym samym okresie 2018 r. – wynika z udostępnionego „Rzeczpospolitej" raportu firmy ADP Polska. Jest on efektem analizy danych z ponad 220 firm usługowych i produkcyjnych, które łącznie zatrudniają ok. 120 tys. pracowników.

Anna Barbachowska, szefowa pionu zarządzania zasobami ludzkimi w ADP Polska, zwraca uwagę, że o ile po trzech kwartałach ubiegłego roku innowacyjne (i nastawione w dużej mierze na eksport) przedsiębiorstwa zwiększyły zatrudnienie o 6,23 proc. w skali roku, to obecnie dynamika tego wzrostu jest znacznie słabsza (5,4 proc.). Według Barbachowskiej wpływ na to osłabienie ma m.in. sytuacja w Niemczech, będących czołowym partnerem handlowym Polski. Według Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej 2019 r. będzie dla gospodarki Niemiec najgorszy od kryzysu finansowego w 2008 r.

Odbija się to szczególnie na firmach produkcyjnych nowoczesnej gospodarki, wśród których widać już symptomy spowolnienia: w III kw. 2019 r. zwiększyły zatrudnienie o zaledwie 3,9 proc. w skali roku i był to najgorszy wynik od pięciu lat. Średnią obniżały duże przedsiębiorstwa z ponad 500 pracowników, zwiększyły ich liczbę tylko o 3,6 proc. w skali roku. Dużo lepiej radziły sobie mniejsze firmy (do 500 pracowników), bo tam wzrost zatrudnienia przyspieszył w III kw. do 5,6 proc.

Również w usługach mniejsze firmy rozrastały się znacznie bardziej dynamicznie niż duże przedsiębiorstwa. Na koniec września br. zatrudniały o 9,6 proc. więcej osób niż rok wcześniej, co było najwyższą dynamiką od siedmiu lat. Wśród nich są m.in. dynamicznie rozwijające się spółki programistyczne nastawione głównie na klientów z zagranicy czy nowe centra usług.

Działające w Polsce od jesieni ub. roku centrum usług wspólnych (GBS) banku Standard Chartered w Warszawie, we wrześniu br. miało ponad 400 pracowników- niemal dwukrotnie więcej niż w styczniu. – Nasz zespół rekrutacyjny i menedżerowie odpowiedzialni za budowanie zespołów intensywnie pracują nad zatrudnieniem kolejnych kilkuset specjalistów – podkreśla Rowena Everson, dyrektor zarządzająca warszawskim centrum, gdzie do końca roku ma pracować ok. 550 osób.

W dużych firmach usługowych nowoczesnej gospodarki tempo wzrostu liczby pracowników było w III kw. ponaddwukrotnie niższe (4,5 proc.). Jednak wiele z nich – w tym centra usług, firmy logistyczne czy IT – także przyjęło dziesiątki i setki nowych pracowników, np. potentat logistyczny ID Logistics w III kw. rozpoczął rekrutację 800 pracowników do nowych magazynów. Gliwicka firma IT, Future Processing, zwiększyła w tym roku zatrudnienie o ponad 10 proc. Ma już ponad 800 pracowników, a o trudnych do zdobycia dobrych programistów zabiega m.in. programem One Day Recruitment – czyli jednodniowej rekrutacji.

Jednak nie tylko o specjalistów IT jest dzisiaj trudno. Jak ocenia Anna Barbachowska z ADP Polska, wpływ na widoczne już od jesieni 2018 r. spowolnienie wzrostu zatrudnienia w nowoczesnej gospodarce i w całym sektorze przedsiębiorstw, mają dwa wyzwania (wskazywane też przez wielu ekonomistów). Pierwsze to narastający niedobór pracowników, co potwierdza najniższe od 29 lat bezrobocie: na koniec września spadło do 5,1 proc.

– Dla pracodawców kluczowe są również rosnące koszty prowadzenia biznesu, związane z np. dużą konkurencją w kwestii oferowanych wynagrodzeń, obowiązkiem wprowadzenia PPK czy wzrostem płacy minimalnej – dodaje Barbachowska. Jej opinię potwierdzają wyniki niedawnego sondażu Konfederacji Lewiatan: według niego 84 proc. firm obawia się w 2020 r. wzrostu kosztów zatrudnienia.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA