fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rynek pracy

USA: Gorsze dane z rynku pracy

AFP
W sierpniu przybyło w USA 130 tys. etatów (licząc poza rolnictwem), gdy średnia prognoz analityków mówiła o ich wzroście o 160 tys. Te dane okazały się gorsze od oczekiwań. Średnia prognoz analiyków mówiła o przyroście 158 tys. miejsc pracy.

Dane za lipiec zrewidowano w dół - ze 164 tys. do 159 tys. Stopa bezrobocia pozostała na poziomie 3,7 proc a płaca godzinowa wzrosła o 0,4 proc. m./m. (3,2 proc. r./r.), czyli bardziej niż się spodziewano.

Inwestorzy przyglądali się tym danym głównie pod kątem oznak spowolnienia gospodarczego w USA lub nawet nadchodzącej recesji. Dają one jednak niejednoznaczny obraz. Stopa uczestnictwa w rynku pracy wzrosła do 63,2 proc., czyli najwyższego poziomu od sierpnia 2013 r. Liczba zatrudnionych Amerykanów sięgnęła rekordowych 157,9 mln. Jednakże alternatywny wskaźnik bezrobocia, obejmujący ludzi, którzy przestali aktywnie szukać pracy lub są zatrudnieni w niepełnym wymiarze godzin (a chcieliby pracować dłużej) wzrósł z 7 proc. do 7,2 proc. Największy przyrost zatrudnienia został odnotowany w sektorze usług biznesowych i publicznych. Wyniósł on 37 tys. osób, w tym 28 tys. zatrudnionych na potrzeby przyszłorocznego spisu ludności. W sektorze sprzedaży detalicznej, górnictwie, handlu i transporcie zmniejszyło się zatrudnienie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA