fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rynek pracy

#RZECZoBIZNESIE: Jan Karasek: Sama pensja nie zatrzyma pracownika

tv.rp.pl
Trzeba szeroko patrzeć na pracownika i jego potrzeby, żeby dołączył do pracodawcy, albo pozostał w miejscu pracy – mówi Jan Karasek, partner KPMG, gość programu Marcina Piaseckiego.

Gość zaznaczył, że rynek pracownika powoduje, iż firmy mają coraz większe wyzwania dotyczące utrzymania pracowników i ich rekrutacji.

- Nasze badania pokazują, że trzeba szeroko patrzeć na pracownika i jego potrzeby, żeby dołączył do pracodawcy, albo pozostał w miejscu pracy - mówił Karasek.

Wskazał 5 głównych obszarów na które pracodawcy muszą zwracać uwagę.

 

Czynniki ludzkie

- Są to elementy związane z tym z kim pracujemy, kto jest naszym przełożonym, jak nasze kompetencje i doświadczenia pasują do zadań, które wykonujemy, w jakim zespole pracujemy – tłumaczył gość.

Przyznał, że głównym elementem jest jakość kadry zarządzającej, jej profesjonalizm i kompetencje. - To jak wykonujemy codzienne zadania, zależy od tego, jak one są nam zlecane, jak jesteśmy zarządzani – stwierdził.

 

 

Rozwój i ocena pracownicza

Gość zaznaczył, że ważne jest jak w danej współpracy wygląda ścieżka rozwoju zawodowego. - Chodzi o to czy mamy świadomość, że jesteśmy w stanie się rozwijać, jak jesteśmy w stanie awansować, jak nasza praca będzie wyglądała w przyszłości i jak wzrosną nasze kompetencje i wartość na rynku pracy – mówił.

 

 

Pieniądze

Karasek podkreślił, że wynagrodzenia wskazywane są jako trzeci filar. - Wynagrodzenie zasadnicze jest wskazywane jako najważniejsze. Szczególnie dotyczy to niższych stanowisk w strukturze organizacyjnej, czyli pracowników specjalistycznych i fizycznych – tłumaczył.

Przyznał, że bonusy traktowane są jako coś, co jest standardem. Nie jest to wyróżnik.

- Wynagrodzenie zasadnicze przyciąga pracownika na etapie rekrutacji. Wynagrodzenia zmienne istotne są na etapie utrzymywania pracowników – tłumaczył.

 

 

Kultura organizacyjna

- Jest ona istotna szczególnie na etapie rekrutacji – zaznaczył Karasek.

Tłumaczył, że pracownicy inaczej podchodzą do sytuacji, kiedy mają się zatrudnić w firmie sektora publicznego, inaczej jeżeli jest to korporacja, inaczej w przypadku małej i dużej firmy. - Coraz częściej kształtowanie wizerunku firmy jest bardzo istotne – ocenił.

 

 

Środowisko pracy

Gość wyjaśnił, że ważne, gdzie jest zlokalizowana firma, jak trudno do niej dojechać, jak wygląda miejsce pracy. - Widać duże zmiany w firmach produkcyjnych, które do tej pory kładły nacisk głównie na wynagrodzenia. Teraz zwracają uwagę jak wygląda szatnia pracownicza, stołówka, czy jest parking – wyliczył.


Karasek przyznał, że dojrzałość firm i metod stosowanych przez nie jest bardzo różna. - Wynika to z różnorodności działów zarządzania zasobami ludzkimi – ocenił.

- Przykładem może być ocena okresowa. Wiele firm w Polsce nie stosuje jej, a jest to coraz bardziej ważne dla pracownika. Jest to element doceniania. Wiele firm w Polsce dopiero systemy oceny wdraża. Są to oceny roczne, od których firmy zachodnie już odchodzą. Okazuje się, że one są nieefektywne, bo dystans jest za długi. Firmy zachodnie wracają do ocen bieżących w codziennym funkcjonowaniu – tłumaczył.


Z badań KPMG wynika, że 4 branże mają duże wyzwania. - Jest to branża nowoczesnych technologii, budowlana, produkcja i branża usługowa – wyliczył Karasek.

Gość zaznaczył, że na rynkach rozwiniętych pojawia się robotyzacja, czyli próba zastąpienia pracownika różnego rodzaju robotami. - Kiedyś mówiliśmy o robotach, które na linii produkcyjnej spawały czy montowały. Dzisiaj mówimy o robotach, które są komputerami potrafiącymi zastąpić pracowników biurowych – tłumaczył.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA