fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rodzina

Postępowanie rozwodowe: decyzje sądu można zmienić, ale trzeba uzbroić się w cierpliwość

Adobe Stock
Mimo pierwotnych prognoz, pierwszych miesiącach pandemii w sądach odbywało się znacznie mniej rozpraw rozwodowych niż w latach ubiegłych. Ten obraz zmienia się jednak w ostatnim czasie, kancelarie adwokackie informują, że przyjmują coraz więcej klientów proszących o pomoc w tym zakresie. „Rzeczpospolita” przygotowała poradnik, w którym omówione są najważniejsze kwestie, które mogą zaskoczyć strony już na sali sądowej.

Czytaj w poradniku:

W wyroku rozwodowym, oprócz rozwiązania związku małżeńskiego przez rozwód, sąd rozstrzyga przede wszystkim o wielu kwestiach kształtujących wzajemne relacje między rodzicami a ich wspólnymi małoletnimi dziećmi.

Kwotę alimentów można zmodyfikować

Żądanie zmiany rozstrzygnięcia zawartego w wyroku rozwodowym często umożliwia skuteczne domaganie się zabezpieczenia modyfikującego dane rozstrzygnięcie na czas postępowania.

Postanowienie sądu obowiązuje już po ogłoszeniu

Jakkolwiek sprawa o zmianę rozstrzygnięć zawartych w wyroku rozwodowym jest każdorazowo rozpoznawana przez sąd opiekuńczy, a więc sąd rejonowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania małoletniego dziecka stron, to w zależności od kwestii podlegającej zmianie zostanie ona rozpoznana w postępowaniu procesowym albo nieprocesowym.

Podczas rozwodu swoje racje trzeba odpowiednio uzasadnić

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA