fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rankingi

Ranking firm doradztwa podatkowego 2020: Zwycięzcy w kategorii Regiony

Adobe Stock
Konkurencja/ Jedna trzecia uczestników rankingu ma siedzibę poza stolicą. Klientów zdobywają w całej Polsce.

W tej części rankingu chcemy przedstawić kancelarie i firmy doradztwa podatkowego działające w różnych regionach Polski. Spośród 77 firm biorących udział w naszym zestawieniu, 27 ma siedziby poza Warszawą i Mazowszem. Nie przeszkadza im to zdobywać klientów na terenie całego kraju, a także wpływać na proces legislacyjny i orzecznictwo.

Liczy się szybka odpowiedź na kryzys

W pierwszej dwudziestce naszego rankingu znalazło się siedem firm spoza stolicy. Największa z nich jest TPA Poland z siedzibą w Poznaniu, notowana na miejscu 10. ogólnopolskiego zestawienia, dla której pracuje 20. licencjonowanych doradców oraz 19 innych osób uprawnionych do świadczenia usług doradztwa podatkowego. Poza siedzibą w Poznaniu ma też biura w Katowicach i Warszawie.

Na miejsce drugie w Wielkopolsce i 12. w zestawieniu ogólnopolskim awansowała spółka Doradztwo Podatkowe WTS&SAJA, której zespół liczy 16 licencjonowanych doradców podatkowych. Spółka ma też biura w Warszawie i Wrocławiu. Jest częścią WTS Global.

Jak mówi mec. Magdalena Saja, prezes zarządu Doradztwo Podatkowe WTS&SAJA, warunkiem sukcesu jest m.in. natychmiastowa reakcja na potrzeby rynku.

- Doradztwo podatkowe połączone z kompleksową obsługą prawną gwarantuje przedsiębiorcom uzyskanie wsparcia finansowego ze strony rządu, samorządów i innych instytucji w sposób bezpieczny podatkowo – mówi.

Wyjaśnia, że kryzys wywołany przez Covid -19 ma zasięg globalny. Odpowiedzią WTS Global jest dostęp do aktualizowanych na bieżąco i opartych na przepisach prawa informacji o programach pomocowych dla biznesu. W Polsce jest to bieżąca współpraca z resortami finansów, rozwoju i cyfryzacji.

- Aktywnie uczestniczymy i mamy znaczący wpływ na proces legislacyjny i inicjatywy dotyczące ogólnych objaśnień podatkowych Ministerstwa Finansów. Jesteśmy stałym ekspertem w ramach Forum Cen Transferowych, uczestnikiem centrum MDR oraz aktywnym głosem inicjatyw na rzecz zmian podatku u źródła (WHT) - mówi mec. Saja.

Wsparcie międzynarodowej grupy

Trzecia w Wielkopolsce jest spółki RSM Poland, należąca do międzynarodowej sieci RSM, której zespół liczy 14. doradców podatkowych. Firma ma również biura w Warszawie, Szczecinie i Katowicach.

Również Grant Thornton należy do międzynarodowej sieci i poza Poznaniem ma biura w sześciu miastach Polski, także w stolicy. Dla Grant Thornton pracuje 12. licencjonowanych doradców.

Do grona największych w Polsce należą też firmy z Pomorza. Dla ETL z Gdańska, należącej do międzynarodowej grupy ETL, pracuje 18 doradców podatkowych.

Kancelaria EOL ze Szczecina zatrudnia 10 osób z tytułem doradcy podatkowego. EOL od lat uczestniczy w wyznaczaniu linii orzeczniczej sądów administracyjnych. Przykładem może być korzystny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. II FSK 3242/18) dotyczący odmowy wydania opinii zabezpieczającej.

W Katowicach największa jest spółka ECDP, dla której pracuje 11. licencjonowanych doradców. Aż siedmiu z nich uzyskało w naszym rankingu wyróżnienie dla najlepszych ekspertów w poszczególnych dziedzinach prawa podatkowego. ECDP ma biura w sześciu innych miastach Polski. Działa też w innych krajach, m.in. w Niemczech, Holandii, Czechach, na Litwie i na Cyprze.

Biura w Warszawie i Krakowie ma również druga w regionie Grupa Gumułka, dla której pracuje 7. doradców podatkowych. Trzecia na Śląsku jest GLC Tax, zatrudniająca 6 osób z licencją doradcy. GLC Tax także na biuro w stolicy.

Duża konkurencja w regionach

Jednak również mniejsze podmioty są przykładem tego, że miejsce prowadzenia działalności nie jest żadnym ograniczeniem.

- Miejsce siedziby nie ma obecnie większego znaczenia. Mimo iż nasza kancelaria mieści się w Katowicach, mamy klientów we wszystkich regionach Polski, także m.in. nad morzem. Należą do nich głównie gminy, w tym miasto Kraków, ale także dwie spółki notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych oraz inne spółki średniej wielkości – mówi Andrzej Pietrzak, doradca podatkowy, członek zarządu spółki B2B Tax.

Dla spółki B2B Tax pracuje obecnie trzech licencjonowanych doradców podatkowych, ale planowane jest powiększenie zespołu.

Podobnie uważa Marek Grabowski, biegły rewident, partner w Eurotax z Zielonej Góry. Dla spółki Eurotax pracuje dwóch licencjonowanych doradców i jedna osoba uprawniona do świadczenia usług doradztwa podatkowego.

- Większość naszych klientów stanowią spółki oczekujące kompetentnych usług doradztwa podatkowego, które byłyby komplementarne do świadczonych przez nas usług księgowych. Fakt, iż posiadamy siedzibę w Zielonej Górze nie oznacza jednak, że świadczymy usługi wyłącznie dla firm z regionu.  Trafiają do nas klienci z całej Polski – mówi Marek Grabowski.

Innym przykładem kancelarii, która działa na terenie całego kraju, jest DK Doradztwo z Białegostoku. Dla spółki pracuje dwóch doradców podatkowych oraz trzy inne osoby mające uprawnienia do świadczenia usług doradztwa podatkowego.

Duża konkurencja na rynku usług doradztwa podatkowego panuje też we Wrocławiu. W naszym rankingu bierze udział sześć firm z Dolnego Śląska. Największą liczbę licencjonowanych doradców – 10 osób – zatrudnia Tax Advisors Group. Ośmiu doradców pracuje dla Sendero Tax & Legal, a siedmiu dla kancelarii Olesiński i Wspólnicy, która zatrudnia też 21 innych osób uprawnionych do świadczenia usług doradztwa podatkowego. Obie kancelarie mają biura poza Wrocławiem.

Większy zespół daje efekt synergii

W Krakowie największa jest firma Taxpoint, dla której pracuje 8 osób z uprawnianiami doradcy podatkowego.

Ośmiu doradców podatkowych pracuje również dla spółki Doradca z Lublina. Jak mówi dr Grzegorz Matysek, członek zarządu spółki Doradca, wysokie skomplikowanie zjawisk gospodarczych oraz oczekiwania klientów co do kompleksowej realizacji zleceń sprawiają, że przeprowadzanie analiz prawnopodatkowych wymaga często pracy w większych zespołach. Osiąga się wówczas pożądany efekt synergii.

Jego zdaniem, środki komunikowania się na odległość oraz wprowadzenie elektronicznych deklaracji podatkowych i podpisów elektronicznych umożliwiają zdalne świadczenie usług.

- Oznacza to, że firma np. z Lublina może świadczyć bieżące usługi doradcze dla firm zlokalizowanych na terenie całej Polski. Oczywiście w niektórych sytuacjach osobiste stawiennictwo doradcy podatkowego jest konieczne. Dotyczy to m.in. kontaktów z organami podatkowymi w trakcie postępowań podatkowych, czy udziału w rozprawach sądowych – mówi dr Grzegorz Matysek.

Według niego, w zawodzie doradcy konieczne jest m.in. doświadczenie, nieustanna gotowość do poszerzania wiedzy, ciekawość i otwartość na nowe wyzwania.

Autorytet naukowy

Atutem łódzkich kancelarii jest połączenie praktyki z autorytetem naukowym ich założycieli. Największa w Łodzi jest Mariański Group, dla której pracuje 10 osób z licencją doradcy podatkowego i 7 innych osób uprawnionych do świadczenia usług doradztwa. Partnerem zarządzającym kancelarii jest prof. Adam Mariański, autor licznych komentarzy podatkowych, który w tegorocznej edycji rankingu po raz kolejny został najlepszym ekspertem w podatku CIT.

Drugą w regionie kancelarią Poltax zarządza prof. Henryk Dzwonkowski z Uniwersytetu Łódzkiego. Pracuje dla niej czterech doradców podatkowych.

Zobacz całą tabelę

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA