Ranking firm doradztwa podatkowego 2020: PwC, EY i Bird&Bird wyróżnione za innowacje

PwC docenione za program wsparcia dla najbardziej kreatywnych pracowników. Wyróżnienia dla EY i Bird&Bird.

Publikacja: 29.04.2020 07:00

Ranking firm doradztwa podatkowego 2020: PwC, EY i Bird&Bird wyróżnione za innowacje

Foto: 123RF

Do tegorocznego rankingu swoje innowacyjne rozwiązania zgłosiło 26 firm doradztwa podatkowego. Oceniała je kapituła w składzie: Maciej Bobrowicz – prezes Krajowej Rady Radców Prawnych, prof. WSB Ryszard Sowiński – konsultant zarządzania firmami usług profesjonalnych oraz Mateusz Adamski – zastępca szefa działu Prawo On-line „Rzeczpospolitej".

Pomysł i przedsiębiorczość

Jednogłośnym zwycięzcą została firma PwC za prowadzenie programu Innovation@Poland, którego celem jest wybieranie najbardziej kreatywnych pomysłów pracowników firmy, odpowiadających na realne potrzeby klientów.

Pracownicy PwC, którzy zgłaszają swoje pomysły do programu, mogą liczyć na opiekę mentorów i wspólnie z nimi dopracować szczegóły projektu, zarówno jego funkcjonowanie, jak też cenę czy etapy implementacji u klienta. Najlepsi otrzymują dodatkowy bonus finansowy, powiązany z potencjalnymi zyskami z wdrożenia danej innowacji, nawet do 2,5 mln zł.

W ciągu kilku lat funkcjonowania programu Innovation@Poland, PwC wprowadziło do swoich usług wiele rozwiązań opracowanych przez pracowników. Wśród nich m.in. Digital Compliance platform (rozwiązanie, pozwalające przenieść kompleksowe zarządzanie zgodnością w obrębie całej organizacji na poziom jednego, cyfrowego, łatwego w użyciu narzędzia), Weryfikator CN (wyszukiwarka do kodów CN, która po wprowadzeniu kodu CN dla danego wyrobu pozwala zidentyfikować obowiązki związane z jego nabyciem) czy też WHT Navigator (narzędzie pozwalające na ustalenie możliwości zastosowania obniżonej stawki WHT).

Prof. Ryszard Sowiński podkreśla, że PwC zarządzanie innowacyjnością ujęło w formę procesu biznesowego. – Ma uporządkowane podejście do nowych pomysłów, ale jednocześnie stawia na przedsiębiorczość samych pomysłodawców. Dzięki temu dobre pomysły nie będą leżały w szufladach. W wielu firmach powstaje mnóstwo ciekawych pomysłów, ale jest problem z ich realizacją. Jedną z przyczyn jest to, że na co dzień priorytetem jest obsługa klientów. Na sprawy rozwojowe brakuje czasu – mówi prof. Sowiński.

Mec. Maciej Bobrowicz zwraca uwagę, że PwC potrafiło uaktywnić swoich pracowników, którzy współuczestniczą w procesach wewnętrznych firmy. – Jest to znakomity sposób na zmotywowanie pracowników i bardziej efektywne osiąganie celów w firmie – podkreśla prezes Krajowej Rady Radców Prawnych.

Nie wykład, ale gra

Wyróżnienie otrzymała firma EY za stworzenie programu HR WAVE adresowanego do praktyków kadr i płac, w tym specjalistów od rozliczeń PIT ze strony płatnika. Jednym z kluczowych elementów programu jest grywalizacja, do której zgłaszali się pracownicy działów HR z dużych spółek. W grze, uczestnicy wcielali się w pracowników działu HR fikcyjnej firmy WaveRunner Consulting, która stała przed ambitnym celem stworzenia nowoczesnego systemu zarządzania zasobami ludzkimi. Drużyny rywalizowały ze sobą w ramach czterech zadań w formie case study, będących symulacją zarządzania strategią HR w firmie. Zadania zostały stworzone na bazie doświadczeń i wyzwań biznesowych, z jakimi na co dzień spotykają się profesjonaliści z tej branży. W grze uczestniczyło ponad 60 osób z 30 firm.

Zdaniem Macieja Bobrowicza program EY jest wskazówką dla innych firm, w jaki sposób należy zdobywać kompetencje. – Nie poprzez słuchanie wykładów tylko przez gry, czyli najbardziej dojrzały sposób zdobywania kompetencji przez pracowników i kadrę zarządzającą – wyjaśnia.

Z jego opinią zgadza się prof. Ryszard Sowiński. – W dobie powszechnego dostępu do wiedzy klasyczny wykład ma ograniczoną wartość dla słuchaczy. Ludzie dorośli najlepiej uczą się przez doświadczanie i ich późniejszą analizę oraz konceptualizację. Następnym etapem jest wdrażanie zdobytej wiedzy i umiejętności. Dlatego forma programu EY zasługuje na uznanie – wskazuje ekspert.

Kapituła zdecydowała się też przyznać drugie wyróżnienie. Otrzymała je firma Bird & Bird Szepietowski i wspólnicy za program komputerowy Copyright Checker, który automatyzuje proces oceny utworów w rozumieniu prawa autorskiego tworzonych przez pracowników. Pomaga przy tym rozstrzygnąć, czy pracownik może zastosować 50-proc. koszty uzyskania przychodów, zgodnie z ustawą o podatku dochodowych od osób fizycznych. Wdrożenie narzędzia pozwala na odciążenie pracodawcy, bowiem zwalnia go z obowiązku oceny wszystkich dzieł wytworzonych przez pracowników – w zamian za to pracownik samodzielnie ocenia dzieło pod kątem przesłanek wskazanych w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Prof. Ryszard Sowiński przyznaje, że jest to rozwiązanie stosunkowo proste, ale jak podkreśla, niesie za sobą bardzo konkretne, wymierne korzyści biznesowe dla klientów. – Dzięki niemu przesunięta zostaje praca z działów księgowych i prawnych na samych twórców, którym zajmuje ona znacznie mniej czasu – wyjaśnia. – To, co mi się też podoba, to że Bird & Bird nie tylko doradza „co ma być zrobione", ale też jak klient może wdrożyć proponowane rozwiązanie przy użyciu stosowanych już przez niego narzędzi informatycznych, wchodzi też częściowo w projektowanie procesów biznesowych – dodaje.

Zobacz cały 14. Ranking firm doradztwa podatkowego 2020

Do tegorocznego rankingu swoje innowacyjne rozwiązania zgłosiło 26 firm doradztwa podatkowego. Oceniała je kapituła w składzie: Maciej Bobrowicz – prezes Krajowej Rady Radców Prawnych, prof. WSB Ryszard Sowiński – konsultant zarządzania firmami usług profesjonalnych oraz Mateusz Adamski – zastępca szefa działu Prawo On-line „Rzeczpospolitej".

Pomysł i przedsiębiorczość

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP