fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rankingi

Ranking Firm Doradztwa Podatkowego 2019: to oni rozdają karty na giełdzie

123RF
Spółki publiczne podlegają bardziej rygorystycznym regulacjom, szczególnie w obszarze transparentności i raportowania. Świadczenie usług dla tej grupy to prestiż, ale też coraz większe wyzwania.

Na warszawskiej giełdzie notowane są 462 spółki. Sprawdziliśmy, które kancelarie są najbardziej aktywne w tym segmencie. Prym wiedzie zdecydowanie tzw. wielka czwórka. Liderem jest Deloitte. Na podium znalazły się też PwC i EY, a tuż za nimi uplasowało się KPMG.

– Obszar podatków stał się dużo istotniejszy dla przedsiębiorców. Oczekują oni od doradców wsparcia w zakresie budowania przewagi konkurencyjnej w sposób rzetelny, odpowiedzialny i zrównoważony. Dla spółek giełdowych takie podejście jest podwójnie ważne – mówi Jan Wacławek, partner zarządzający działem podatkowo-prawnym w PwC.

Czytaj też:

Spółki giełdowe podlegają bardziej rygorystycznym regulacjom niż firmy spoza rynku publicznego.

– Ta grupa w szczególności dba, by stosowane polityki i procedury podatkowe były zgodne z najlepszymi standardami, które czasami nie są precyzyjnie określone – podkreśla Mateusz Pociask, partner zarządzający działem doradztwa podatkowego i prawnego EY.

Wtóruje mu Monika Palmowska, partner w zespole ds. cen transferowych w KPMG w Polsce.

– Błyskawicznie zmieniające się przepisy i pojawiające się zupełnie nowe wymogi oraz konieczność nadążania za nieprecyzyjnymi oczekiwaniami organów powodują, że doradztwa podatkowego potrzebuje większość, a nawet zaryzykowałabym twierdzenie, że wszystkie firmy prowadzące działalność w Polsce – mówi Palmowska. Jej zdaniem nie ma istotnego znaczenia, w jakiej branży funkcjonują spółki. Natomiast oczywiste jest, że większe podmioty stykają się z większą liczbą różnorakich zagadnień.

Dobrze w tegorocznym zestawieniu wypadają też kancelarie średniej wielkości. Niektóre z nich od wielkiej czwórki dzieli niewielki dystans. Przykład to Paczuski Taudul Doradcy Podatkowi. Firma w 2018 r. obsługiwała niemal 60 spółek notowanych na rynku głównym.

Spółki giełdowe należą do segmentu jednostek zainteresowania publicznego. To właśnie w tym obszarze niespełna dwa lata temu zmieniły się przepisy na skutek wejścia w życie nowej ustawy o biegłych rewidentach. Wprowadziła ona zakaz świadczenia przez firmy audytorskie usług doradczych w badanych podmiotach. Zastanawiano się, jak to wpłynie na rynek. Rewolucji nie widać.

– Z punktu widzenia naszej kancelarii nie obserwujemy wzmożonej rotacji klientów w związku z obowiązkiem rozdzielenia usług doradztwa i audytu. Nasza kancelaria nie podlegała i nie podlega tym ograniczeniom, a zatem nie byliśmy zmuszeni rozstać się z żadnym z klientów z tego powodu – mówi Patrycja Lutak, doradca podatkowy współpracujący z Kancelarią Paczuski Taudul. Dodaje, że nie jest tajemnicą, że klienci często korzystają z wielu doradców dla różnych typów usług, czy też w związku z chęcią uzyskania tzw. drugiej opinii w danym temacie. – Byliśmy zatem i pozostaliśmy w tym gronie doradców, mimo iż być może skład tego grona musiał się nieco zmienić – podsumowuje.

Bardzo dobrze w tegorocznej edycji w segmencie giełdowym wypadło też Crido, które może się pochwalić systematycznie rosnącą liczbą klientów. Jego przedstawiciele również zwracają uwagę na ostatnie zmiany w przepisach dotyczące podziału usług.

– Pewnie w kontekście afery związanej z GetBackiem można jedynie żałować, że ten proces zadział się tak późno i był stosunkowo ograniczony w swym zasięgu – mówi Roman Namysłowski, partner zarządzający w Crido. Dodaje, że ze względu na specyficzne miejsce na rynku, które zajmują spółki giełdowe, tutaj zdecydowanie bardziej niż gdzie indziej widać potrzebę zapewnienia zgodności istniejących w spółce zasad z przepisami.

A tego rodzaju wyzwań jest naprawdę dużo: zaczynając od kodeksu karnego skarbowego poprzez projektowaną ustawę o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych czy nowe obowiązki wynikające z ustawy o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy. Nie wspominając już o wynikającej z przepisów podatkowych konieczności wykazania należytej staranności.

– Z tego względu powołaliśmy w Crido zespół interdyscyplinarny obejmujący prawników, doradców podatkowych czy osoby z doświadczeniem w projektowaniu procesów w firmach, żeby wesprzeć spółki w tych obowiązkach – mówi Namysłowski.

Liczną grupą giełdowych klientów pochwalić się mogą również takie firmy jak CMS, Grant Thornton, GWW, Olesiński i Wspólnicy czy TPA.

Duże spółki giełdowe mają własne działy podatkowe, które radzą sobie z bieżącymi problemami.

– W przypadku złożonych transakcji także te spółki korzystają z pomocy kancelarii – podkreśla Artur Cmoch, doradca podatkowy i wspólnik zarządzający GWW Tax. Z kolei Wojciech Fryze, senior manager w Olesiński & Wspólnicy, zwraca uwagę na specyfikę współpracy z firmami notowanymi. – Doradzając im, mamy przyjemność pracować z wymagającymi i bardzo profesjonalnymi ludźmi. To daje dużo satysfakcji – mówi. W spółkach giełdowych od decyzji doradcy zależeć może kurs akcji.

– W takich sytuacjach nie ma miejsca na eksperymenty i pożądana jest współpraca z odpowiednio dobrym doradcą podatkowym – podsumowuje Andrzej Pośniak, partner kierujący praktyką podatkową CMS w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA