fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rankingi

Ranking firm doradztwa podatkowego 2019: największe transakcje na rynku

Robert Jurkiewicz (PwC) i Tomasz Pietryga (Rzeczpospolita)
Fotorzepa / Robert Gardziński
Kapituła zdecydowała się nagrodzić firmę PwC za doradztwo podatkowe na rzecz spółek PolCom i Azoty.

Firmy i kancelarie po raz kolejny mogą się pochwalić prestiżowymi sukcesami, w tym doradztwem przy największych transakcjach rynkowych. Konkurencja w tej kategorii była bardzo zacięta. Wzięło w niej udział 28 uczestników rankingu, których prosiliśmy o przedstawienie transakcji, przy których pracowali. Konieczne było podanie branży, nazwy klienta oraz wartości transakcji.

Czytaj także:

W wielu przypadkach potwierdziło się jednak powiedzenie, iż pieniądze lubią ciszę. Podobnie jak w poprzednich edycjach rankingu ograniczeniem był fakt, że nie wszyscy mogli lub chcieli ujawnić nazwy swoich klientów. Dlatego wielu, nawet bardzo ciekawych, transakcji nie mogliśmy uwzględnić w naszym zestawieniu.

Nowe i skomplikowane

Wyboru dokonała specjalnie powołana w tym celu kapituła pod przewodnictwem wiceprezydenta Pracodawców RP Piotra Kamińskiego z udziałem przedstawicieli banków inwestycyjnych: Jacka Chwedoruka, prezesa Rotschild Polska, Marka Dojnowa, prezesa Fidea, Wojciecha Perka, wiceprezesa Haitong Bank. Członkowie kapituły przyjęli zasadę, zgodnie z którą premiowane są transakcje złożone oraz takie, które stanowią nowość.

Kapituła najwyżej oceniła doradztwo udzielone przez firmę PwC przy dwóch dużych transakcjach, które miały miejsce w 2018 r. Jedną z nich była sprzedaż 70 proc. udziałów Grupy PolCom. Klientem PwC byli zbywający, czyli rodzina Słonimskich. Przedsięwzięcie polegało na zbyciu udziałów w firmie rodzinnej założonej w 1997 r., która jest obecnie jednym ze światowych liderów rozwiązań modułowych, deweloperem oraz producentem mebli do użytku biznesowego. Nabycia dokonały fundusze Griffin i PIMCO. Był to złożony proces, który ze względu na globalny charakter działalności Grupy PolCom obejmował wiele jurysdykcji. Firma PwC świadczyła usługi doradztwa transakcyjnego i podatkowego.

To niejedyna doceniona transakcja. Firma PwC doradzała też Grupie Azoty przy zakupie 100 proc. udziałów Grupy Compo Expert. To transakcja stanowiąca milowy krok w planowanej przez Grupę Azoty globalnej ekspansji. Compo Expert jest jednym z czołowych światowych producentów rynku nawozów specjalistycznych dla odbiorców profesjonalnych, obecnym na rynkach Azji, Europy, obu Ameryk i Afryki Południowej. Tu także wyzwaniem była koordynacja projektu przez polski zespół PwC w licznych jurysdykcjach.

– To bardzo ciekawa transakcja, ponieważ dotyczy zagranicznej ekspansji polskiej spółki – zaznaczył Wojciech Perek.

Członkowie kapituły zwrócili uwagę, że większość transakcji zgłoszonych przez uczestników rankingu dotyczy rynku nieruchomości.

– Wystarczy rozejrzeć się dookoła, by dostrzec, jak dynamicznie rozwija się ten rynek. Jesteśmy przy Rondzie Daszyńskiego, które w ciągu ostatnich miesięcy zmieniło się w plac budowy – zwrócił uwagę podczas obrad kapituły jej przewodniczący Piotr Kamiński.

Drugie miejsce w kategorii transakcji zajęła firma MDDP, która w 2018 r. zaangażowała się w doradztwo na rzecz branży nieruchomości. Kapituła doceniła projekty zrealizowane dla Grupy Griffin Real Estate działającej na rynku nieruchomości mieszkaniowych oraz komercyjnych, w tym biurowych i handlowych.

Jeden z projektów, stanowiący innowacyjną linię biznesową w sektorze mieszkaniowym, polegał na analizie planowanych przepływów między stronami transakcji, rodzajów działalności oraz roli poszczególnych podmiotów. MDDP wspierała Grupę w ustaleniu rynkowego wynagrodzenia dla transakcji usługowych i finansowania.

Kolejnym projektem dla Grupy Griffin Real Estate była inwestycja obejmująca nabycie nieruchomości handlowych o powierzchni ponad 700 mkw. Także w tym przypadku firma MDDP była zaangażowana w ustalenie rynkowego wynagrodzenia dla przepływów finansowych. Świadczyła usługi doradztwa w zakresie wydzielania struktury podmiotów powiązanych Grupy oraz przygotowania do sprzedaży.

Drugie miejsce ex aequo zdobyła firma TPA, która doradzała funduszowi Bouwfonds Investment Management przy nabyciu Apartamentów Pereca od dewelopera Matexi Polska. Bouwfonds to zagraniczny fundusz zarządzający portfelem mieszkań na wynajem. Proces przebiegał w strukturze finansowania forward funding, co oznacza, że nabywający nieruchomość fundusz Bouwfonds Investment Management jest jednocześnie stroną finansującą proces inwestycyjny. Według TPA to pierwsza tego typu transakcja w Polsce. Dotyczyła ona budynku położonego w centrum Warszawy, w którym znajduje się blisko 200 mieszkań oraz galeria handlowo-usługowa.

Kapituła wyróżniła też kancelarię Domański Zakrzewski Palinka, której prawnicy wspierali Fundusz Ekspansji Zagranicznej FIZ AN, zarządzany przez PFR TFI, przy negocjacjach i zawarciu umowy inwestycyjnej ze spółką Rainbow Tours. Chodzi o wspólną inwestycję w spółkę zależną zarządzającą obiektami hotelowymi w Grecji.

Fundusz Ekspansji Zagranicznej zainwestuje w grecką spółkę White Olive, w zamian za co obejmie akcje reprezentujące do 49,9 proc. kapitału zakładowego White Olive. Zainwestowane środki zostaną przeznaczone na rozbudowę sieci hoteli White Olive w Grecji.

To kolejna wspólna inwestycja Funduszu Ekspansji Zagranicznej oraz polskiego przedsiębiorcy rozszerzającego działalność poza granice Polski.

– Podobny instrument może być przydatny dla firm, które chcą wyjść poza Polskę – podkreślił Piotr Kamiński.

Kilka jurysdykcji

Wyróżnienie zdobyła też kancelaria Sołtysiński Kawecki & Szlęzak za opracowanie i wdrożenie strategii sprzedaży Solaris, wiodącego producenta autobusów w Polsce, na rzecz hiszpańskiej grupy CAF. Projekt wymagał koordynacji doradztwa prawnego i podatkowego w kilkunastu jurysdykcjach oraz opracowania wielopoziomowej struktury sprzedaży z uwagi na rozproszenie właścicielskie udziałów i akcjonariatu pomiędzy członkami rodziny. Konieczne było także przygotowanie argumentacji, która przekonała o zabezpieczeniu interesów rodziny sąd opiekuńczy w Polsce, który musiał zaakceptować transakcję. Z uwagi na specyfikę transakcji elementem doradztwa była także kwestia związana z tzw. exit tax, czyli podatkiem od opuszczenia kraju – w Polsce oraz w Niemczech.

Cały Ranking w czwartkowej "Rzeczpospolitej", na naszych stronach www oraz w naszym e-sklepie

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA