fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rankingi

Ranking firm doradztwa podatkowego 2019 - największe firmy według liczby doradców podatkowych

Partnerzy Deloitte
mat.pras.
Największą firmą doradztwa podatkowego pozostaje niezmiennie Deloitte. Inni uczestnicy rankingu również zwiększają zatrudnienie.

Zapotrzebowanie na usługi doradztwa wciąż rośnie – zapewnia w rozmowie z „Rzeczpospolitą" prof. Adam Mariański, szef Krajowej Rady Doradców Podatkowych. Potwierdzają to wyniki 13. już edycji naszego rankingu.

W tej części prezentujemy największe firmy i kancelarie. Już po raz kolejny na pierwszym miejscu uplasowała się firma Deloitte, która zatrudnia 180 doradców, czyli o ośmiu więcej niż przed rokiem.

Drugą największą firmą jest KPMG. Jej zespół powiększył się w ciągu roku ze 130 do 138 doradców. Na rzecz KPMG pracuje też 30 adwokatów i radców prawnych.

– Firmy doradztwa podatkowego nie narzekają na brak pracy i oczywiście planują zatrudnianie coraz większej liczby osób, zwłaszcza z uprawnieniami doradcy podatkowego – mówi Andrzej Marczak, partner w KPMG w Polsce.

Wyjaśnia, że to efekt kolejnej już rewolucji w podatkach, która nastąpiła w 2018 r.

– Fundamentalne zmiany m.in. w podatkach dochodowych oraz VAT sprawiły, iż przedsiębiorcy cały czas potrzebują pomocy w procesie dostosowania się do nowych wymogów – mówi Andrzej Marczak.

Trzecie miejsce zajmuje PwC z zespołem liczącym 118 doradców. Czwartą pozycję EY, zatrudniając 113 doradców.

Na piątą pozycję awansowała firma Crido, dla której pracuje 36 doradców. Crido po raz pierwszy wyprzedza szóstą w kolejności firmę MDDP, z zespołem 35 doradców. Siódme miejsce należy do firmy Rödl & Partner, z 33 doradcami na pokładzie. Bez zmian pozostają kolejne pozycje w pierwszej dziesiątce. Ósme miejsce zajęła kancelaria Paczuski Taudul, której zespół liczy 24 doradców. Dziewiąte kancelaria GWW (z 20 doradcami), a dziesiąte TPA Poland (19 doradców).

Niemal dwukrotnie powiększyła swój zespół firma Alto Tax, dla której pracuje obecnie 11 doradców podatkowych (w poprzednim roku sześciu). Dzięki temu awansowała z pozycji 35. na 19. naszego zestawienia. Są też firmy, którym ubyło pracowników. Dla kancelarii Ożóg Tomczykowski pracuje dziewięciu doradców, o dwóch mniej niż przed rokiem. Nie przeszkodziło jej to jednak w zwiększeniu przychodów.

Nasz ranking pokazuje, że na rynku doradztwa jest miejsce dla firm o różnej wielkości i strukturze.

Dla firmy PKF Consult pracuje siedmiu doradców. Spółka świadczy też usługi związane m.in. z audytem i rachunkowością. Według Agnieszki Chamery, partnera w PKF Consult, spółka ma na tyle duży i interdyscyplinarny zespół, że może zagwarantować kompleksową profesjonalną obsługę.

– Prawo podatkowe jest rozległą gałęzią prawa, a dodatkowo konieczne jest stosowanie wiedzy i doświadczenia z takich obszarów, jak prawo handlowe, cywilne i rachunkowość. Stąd specjalizacje, a zarazem kompleksowość obsługi klienta mają ogromne znaczenie – mówi Agnieszka Chamera.

Potwierdzeniem tego, że o sukcesie nie decyduje wielkość zespołu, jest kancelaria MVP TAX, dla której pracuje czterech doradców i radca prawny. Jak mówi Wojciech Pietrasiewicz, partner w MVP TAX, mniejsze kancelarie niejednokrotnie zapewniają usługi o równie wysokiej jakości jak duże korporacje.

– Klienci uświadamiają sobie, że gwarancją wysokiego poziomu usług jest przede wszystkim osoba doradcy podatkowego, który ich wspiera. Powinien być nie tylko przygotowany merytorycznie, ale znać specyfikę branży klientów i być dla nich dostępny. Te cechy bardzo często można znaleźć wśród doradców podatkowych prowadzących mniejsze praktyki – mówi Wojciech Pietrasiewicz.

Filip Świtała podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów

Rynek doradztwa jest bardzo wymagający i z roku na rok potrzebuje coraz większego profesjonalizmu. Właściwe zastosowanie przepisów częściej wymaga znajomości ekonomicznego kontekstu danej transakcji. Jestem przekonany, że doradcy, którzy znaleźli się na czele tegorocznego rankingu, potrafią odpowiedzieć na te wyzwania.

Chcemy zapewnić zarówno doradcom, jak i ich klientom, aby prawo podatkowe było możliwie proste, przejrzyste i przyjazne. Proponujemy różne uproszczenia i ulgi, wydajemy objaśnienia podatkowe, a także staramy się, by jakość obsługi w administracji skarbowej była jak najwyższa. Obecnie jesteśmy na finiszu rządowych prac nad projektem nowej ordynacji podatkowej. W akcie tym nowego znaczenia nabiera współdziałanie doradcy, przedsiębiorcy oraz organu, zmierzające do zapewnienia zgodności i dobrej jakości procedur podatkowych w firmie.

Reformy prowadzone przez Ministerstwo Finansów zmierzają ku temu, by środek ciężkości usług doradczych przesunąć na zapewnienie zgodności postępowania klientów z obowiązującymi przepisami. Jednocześnie istotna jest transparentność w zakresie porad, które mogą wpływać na dochody budżetu państwa. Ten cel realizuje obowiązek raportowania schematów podatkowych.

Cały Ranking w formacie PDF: Ranking firm doradztwa podatkowego 2019

oraz na naszych stronach www

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA