fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rankingi

Ranking firm doradztwa podatkowego 2019: przychody firm doradztwa podatkowego w 2018 roku

Od lewej: Mateusz Pociask (EY), Adam Mariuk (Deloitte), Robert Jurkiewicz (PwC), których firmy osiągnęły w 2018 roku najwyższe przychody z doradztwa podatkowego
Fotorzepa / Robert Gardziński
Najlepszy wynik finansowy odnotował EY z przychodami przekraczającymi 237 mln zł. W kategorii tej sukcesem może się pochwalić aż 51 firm.

Tak dobrego roku kancelarie i firmy doradztwa podatkowego chyba jeszcze nie miały. Większość biorących udział w rankingu odnotowała finansowy sukces. Swoje przychody udostępniło nam 56 spośród 74 uczestników zestawienia. 51 z nich może pochwalić się wzrostem przychodów, w niektórych przypadkach spektakularnym. Spadek odnotowały tylko cztery firmy. Wyniki jednej pozostały bez zmian.

Czytaj także:

Czołówka zestawienia nie zmieniła się w porównaniu z poprzednią edycją. Najwyższe przychody za 2018 r. osiągnęła firma EY z wynikiem 237 mln zł. To wzrost o prawie 28 mln zł w stosunku do poprzedniego roku. Co istotne EY ma najmniejszy zespół doradców podatkowych spośród firm należących do wielkiej czwórki.

Drugie miejsce należy do Deloitte, z przychodami przekraczającymi 217 mln zł. Oznacza to wzrost o blisko 10 mln zł w porównaniu z poprzednim rokiem.

Adam Mariuk, partner w dziale doradztwa podatkowego Deloitte wyjaśnia, że do sukcesu przyczyniło się rosnące zapotrzebowanie na usługi doradztwa.

– Klienci oczekują usług związanych z poprawą jakości własnych rozliczeń podatkowych oraz z zabezpieczeniem ryzyka. Podejmując decyzje biznesowe, zwracają dużo więcej uwagi na ich implikacje podatkowe i potrzebują tam wsparcia doradców. Zmieniające się przepisy wymuszają również na klientach analizę wielu procesów biznesowych, w tym również takich, które dotychczas nie były bezpośrednio związane z podatkami – mówi Adam Mariuk.

Przychody trzeciej w tym zestawieniu firmy PwC wyniosły prawie 212 mln zł, o ponad 16 mln zł więcej niż rok wcześniej.

Na czwartej pozycji znalazła się firma KPMG, która w 2018 r. osiągnęła 172 mln zł przychodów, co oznacza wzrost o 23,5 mln zł, czyli o prawie 16 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.

Wszystko wskazuje na to, że również 2019 r. firmy doradztwa podatkowego zaliczą do udanych.

Andrzej Marczak, partner w KPMG w Polsce wyjaśnia, że w bieżącym roku na podatników czeka kolejna porcja nowych wymogów, takich jak raportowanie schematów podatkowych, zmiany w zakresie cen transferowych czy też kwestie związane z podatkiem u źródła. A to sprawia, że wzrośnie zapotrzebowanie na usługi doradztwa.

Dobry rok ma za sobą również notowana na piątej pozycji firma Crido, której przychody wzrosły z 40,2 mln zł do 43,1 mln zł. Szóste miejsce należy do MDDP z wynikiem 42,6 mln zł. Siódma jest firma Rödl & Partner, która osiągnęła 32,3 mln zł przychodów, ósmy – Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy, z wynikiem 27,1 mln zł.

Na miejsce dziewiąte z dwunastego awansowała spółka TPA Poland, której przychody wzrosły z 13,2 do 18,9 mln zł, czyli o ponad 43 proc. To zasługa m.in. doradztwa przy szeregu transakcji na rynku nieruchomości.

Pierwszą dziesiątkę zamyka kancelaria Ożóg Tomczykowski z wynikiem 16,3 mln zł, co oznacza wzrost o 2,4 mln mln zł (ponad 17 proc.).

Nie tylko najwięksi gracze odnieśli sukces finansowy. Także mniejsze podmioty mają za sobą rok intensywnego rozwoju. Niektóre z firm notowane w naszym zestawieniu mogą się pochwalić spektakularnym wzrostem w ujęciu procentowym. Należy do nich spółka Taxonity, której wynik finansowy poprawił się w 2018 r. aż o 303 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, dzięki wzrostowi przychodów ze świadczenia usług doradztwa z 0,55 mln zł do 2,22 mln zł.

Jarosław Mika, partner w Taxonity, wyjaśnia, że wynika to w dużym stopniu z zapotrzebowania na doradztwo w zakresie cen transferowych.

– Mimo iż przepisy zmieniły się w 2017 r., to definicja transakcji kontrolowanej w zakresie cen transferowych pojawiła się 2019 r. i nadal jest niewystarczająca – mówi Jarosław Mika.

Rekordzistów jest więcej. O ponad 240 proc. wzrosły przychody spółki ASB, a o ponad 220 proc. – spółki WPW z Wrocławia. Partnerzy WPW Tomasz Wołczek i Grzegorz Proksa znaleźli się w finale naszego zestawienia, w którym prezentujemy najlepszych specjalistów na rynku doradztwa i ich indywidualne osiągnięcia.

O 125 proc. wzrosły przychody kancelarii LTCA Zarzycki Niebudek, do kwoty 3,36 mln zł. O 100 proc. wzrosły przychody spółki DK Doradztwo z Białegostoku, osiągając poziom 1,3 mln zł. Obie kancelarie mają na koncie ważne wygrane przed sądami administracyjnymi, na które zwróciła uwagę kapituła rankingu.

Wysoki wzrost przychodów – ponad 46 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem – odnotowała także w 2018 r. spółka PKF Consult. Jak wyjaśnia Agnieszka Chamera, partner PKF Consult, na dobre wyniki finansowe wpłynęło kilka czynników, przede wszystkim liczne zmiany przepisów i zmiany interpretacyjne. Wyraźnie wzrosło też zapotrzebowanie klientów na projekty z zakresu cen transferowych. To dlatego, że w ubiegłym roku po raz pierwszy obowiązki te były realizowane na nowych zasadach, a dla wielu podatników również w  znacznie szerszym zakresie niż dotychczas. – Rok 2018 był szczególny pod względem ilości i rodzaju zmian prawa, niestety również niejasności w ich interpretowaniu – mówi Agnieszka Chamera.

Cały Ranking w czwartkowej "Rzeczpospolitej", na naszych stronach www oraz w naszym e-sklepie

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA