Radcowie nie chcą chodzić do sądu z kalkulatorem

Błąd rachunkowy przy wnoszeniu opłaty sądowej nie może uderzać naszych klientów po kieszeni – uważa Prezydium Krajowej Rady Radców Prawnych.

Publikacja: 20.05.2019 17:21

Radcowie nie chcą chodzić do sądu z kalkulatorem

Foto: Adobe Stock

W poniedziałek władze radcowskie przyjęły jednomyślnie uchwałę dotyczącą planowanej zmiany w procedurze cywilnej. Mowa o art. 130

2a

kodeksu postępowania cywilnego w wersji zaproponowanej przez resort sprawiedliwości podczas ostatniego posiedzenia komisji nadzwyczajnej ds. zmian w kodyfikacjach.

Czytaj też: Adwokat musi opłacić pismo bez wezwania

Zgodnie z nim wniesiony przez adwokata, radcę prawnego lub Prokuratorię Generalną RP środek zaskarżenia, który nie został należycie opłacony, sąd odrzuca bez wezwania do uiszczenia opłaty, jeżeli podlega opłacie stałej lub stosunkowej obliczonej od wskazanej przez stronę wartości przedmiotu zaskarżenia. W przepisie zastrzeżono możliwość uiszczenia brakującej opłaty lub brakującej jej części w ciągu tygodnia od doręczenia postanowienia o odrzuceniu środka zaskarżenia, tyle że ma być to powiązane z obowiązkiem uiszczenia opłaty dodatkowej. A ta ma być równa opłacie od odrzuconego środka zaskarżenia.

W ocenie Prezydium KRRP takie rozwiązanie jest nieakceptowalne, a projektowany przepis powinien być usunięty, bo nie przyczyni się do przyspieszenia postępowania, a może mieć niekorzystne konsekwencje dla strony – wynika z uchwały. W dokumencie wskazuje się, że o ile przy małej wysokości opłaty być może dla części stron konsekwencja takiego błędu nie byłaby tak dotkliwa, o tyle jednak przy wyższych kwotach może zamknąć im prawo do zaskarżenia orzeczenia.

„Prezydium KRRP stoi na stanowisku, że profesjonalny pełnomocnik powinien dbać o interesy strony i uiścić przy wniesieniu środka zaskarżenia opłatę w prawidłowej wysokości, ale należy zauważyć, że nawet przy zachowaniu ponadprzeciętnej staranności przy wykonywaniu obowiązków zawodowych ryzyka błędu nie można całkowicie wyeliminować i może on zdarzyć się każdemu" – akcentuje Prezydium KRRP.

I zaznacza, że niekiedy ustalenie prawidłowej wysokości opłaty nie jest oczywiste. Na to m.in. zwrócił uwagę Maciej Bobrowicz, prezes KIRP, w listach skierowanych do wiceministra sprawiedliwości Łukasza Piebiaka i szefa komisji ds. zmian w kodyfikacjach Arkadiusza Mularczyka.

W poniedziałek władze radcowskie przyjęły jednomyślnie uchwałę dotyczącą planowanej zmiany w procedurze cywilnej. Mowa o art. 130

2a

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Praca, Emerytury i renty
Płaca minimalna jeszcze wyższa. Minister pracy zapowiada rewolucję
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Sądy i trybunały
Trybunał Konstytucyjny na drodze do naprawy. Pakiet Bodnara oceniają prawnicy
Mundurowi
Kwalifikacja wojskowa 2024. Kobiety i 60-latkowie staną przed komisjami