fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przestępczość

34582 ofiary zabójstw w Meksyku w 2019 roku

AFP
W Meksyku w 2019 roku doszło do rekordowej liczby zabójstw - z oficjalnych danych wynika, że przez minione 12 miesięcy w tym kraju zabito aż 34582 osoby. To o 2,5 proc. więcej zabójstw niż w 2018 roku - informuje Reuters.

Prezydent Andres Manuel Lopez Obrador, który objął urząd prezydenta w 2018 roku, zapowiadał, że doprowadzi do uspokojenia sytuacji w kraju przyjmując mniej konfrontacyjne od swojego poprzednika podejście do kwestii bezpieczeństwa. Mimo to liczba ofiar przemocy rośnie - zauważa Reuters.

Meksyk od lat prowadzi walkę z kartelami narkotykowymi, w którą przez ostatnie lata zaangażowana była nie tylko policja, ale również wojsko (od 2006 roku).

Liczba śledztw dotyczących zabójstw w Meksyku - jak wynika z oficjalnych danych - wzrosła w 2019 roku do 29401 (z 29100 w 2018 roku).

Aby ułatwić walkę z kartelami narkotykowymi Meksyk ma przeprowadzić reformę wymiaru sprawiedliwości, która m.in. ułatwi współpracę w dziedzinie bezpieczeństwa z USA.

Projekt zmian w prawie przewiduje m.in. ograniczenie możliwości opóźniania ekstradycji przez podejrzanych w sprawach kryminalnych, z których wielu jest związanych z USA i tam ma być sądzonych.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA