Organy gminy aktami prawa miejscowego (uchwałami) dotyczącymi warunków podłączenia do gminnych sieci wodociągowych, kanalizacji sanitarnej i kanalizacji ogólnej wprowadzają często obowiązek ponoszenia przez mieszkańców opłaty przyłączeniowej. Chodzi o możliwość podłączenia budynku do gminnych sieci.

Prokuraturze się to nie podoba. Dowód? 7 sierpnia 2017 r. Robert Hernand zastępca Prokuratora Generalnego wysłał wytyczne do wszystkich prokuratorów. - Obowiązek ponoszenia opłat nakładany jest na mieszkańców bez upoważnienia ustawowego i narusza konstytucję - przypomina prok. Hernand.

Prokuratorzy mieli dokonać analizy zgodności z prawem uchwał dotyczących warunków podłączenia do gminnych sieci wodociągowych, kanalizacji sanitarnej i kanalizacji ogólnej. W przypadku ujawnienia nieprawidłowości polegających na nakładaniu na mieszkańców obowiązku ponoszenia opłaty przyłączeniowej prokuratorzy mieli obowiązek podjęcia działań zmierzających do zakwestionowania tych zapisów, jako nie posiadających upoważnienia ustawowego. Co z tego wyszło? Prokuratura przeanalizowała kilkaset spraw. W przypadku 274 uchwał dotyczących warunków podłączenia do gminnych sieci wodociągowych, kanalizacji sanitarnej i kanalizacji ogólnej podjęła działania. Co z nich wynikło? Otóż w 69 przypadkach prokuratorzy wnieśli skargi do WSA, z których dwie zostały uwzględnione w wydanych wyrokach, zgodnych z żądaniami prokuratora. Śledczy skierowali także 62 wnioski o usunięcie ujawnionych naruszeń prawa do właściwych organów gmin i miast.

W opracowaniu znajduje się co najmniej 56, dalszych skarg do WSA, kwestionujących zgodność z prawem kolejnych uchwał, skutkujących stwierdzeniem ich nieważności. Jak to wygląda w kraju? Otóż w obszarze właściwości Prokuratury Regionalnej w Gdańsku prokuratorzy zakwestionowali 31 uchwał. W 22 przypadkach wnieśli skargi do Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, a w dziewięciu przypadkach wnioski o uchylenie uchwał przewidujących tzw. opłatę przyłączeniową. Ponadto analizowane są jeszcze 34, dalsze tego rodzaju uchwały jednostek samorządu terytorialnego, z czego, już co do 21 uchwał planowane jest złożenie skarg do WSA.

Z kolei w obszarze właściwości Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu analizie poddano 78 uchwał z czego w dwóch przypadkach prokuratorzy skierowali skargi do WSA, a w pieciu przypadkach złożyli wnioski o zmianę uchwał. W pozostałych trwają nadal analizy i przygotowywane są środki zaskarżenia. Kolejny przykład - w obszarze właściwości Prokuratury Regionalnej w Krakowie zakwestionowano prawidłowość 29 uchwał, z czego dotychczas prokuratorzy wnieśli trzy skargi do WSA i wystosowali trzy wezwania do usunięcia naruszenia prawa. I kolejny dowód - w obszarze właściwości Prokuratury Regionalnej w Poznaniu prokuratorzy skierowano 16 skarg do WSA oraz 13 wniosków o uchylenie uchwał przewidujących tzw. opłatę przyłączeniową. Analizy uchwał jest kontynuowana.Efekty? W dwóch sprawach WSA w Gorzowie Wielkopolskim, uwzględnił już skargi prokuratora i stwierdził nieważność uchwał odpowiednio, w całości i zaskarżonej części. ©?