fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prokuratorzy

Minister Sprawiedliwości robi porządek w regulaminie działania prokuratur

Fotorzepa / Paweł Rochowicz
Postanowienie o przedstawieniu zarzutów należy wydać, chociaż nie można ich ogłosić – jeżeli zachodzi konieczność zawieszenia postępowania przygotowawczego z przyczyn leżących po stronie podejrzanego.

Minister sprawiedliwości przygotowuje zmiany w regulaminie urzędowania powszechnych jednostek prokuratury w kraju.

Mają na celu rozwiązanie dwóch zasadniczych problemów.

Pierwszym są wątpliwości interpretacyjne wynikające ze sprzeczności z następnymi zmianami niektórych przepisów rozporządzenia z 7 kwietnia 2016 r. – regulamin wewnętrznego urzędowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury.

Chodzi o ogłoszenie zarzutów i przesłuchanie podejrzanego.

Czy wchodzi ono w zakres wydania postanowienia o przedstawieniu zarzutów? Jest to sprzeczne z § 137 i 139 regulaminu.

W celu wyeliminowania wątpliwości interpretacyjnych przewidywane jest przeredagowanie kilku przepisów regulaminu. Celem zmian jest wyeliminowanie niejasności i usprawnienie przepływu dokumentów i akt między sądami i jednostkami organizacyjnymi prokuratury.

Zmiana art. 156 koddeksu postępowania karnego wymaga natomiast rozszerzenia działania § 143 regulaminu tak, by obejmował nie tylko dostęp do akt toczącego się postępowania przygotowawczego, ale także do akt spraw zakończonych. Postanowienie o przedstawieniu zarzutów należy wydać mimo niemożności jego ogłoszenia, jeżeli zachodzi konieczność zawieszenia postępowania przygotowawczego z przyczyn leżących po stronie osoby podejrzanej.

Czynność przedstawiania zarzutów należy do często podejmowanych przez śledczych.

Drugim problemem jest brak konkretnego dnia, w którym przeprowadzone byłoby wręczanie nagród i awansów prokuratorskich. Chodzi np. o nominacje na pierwsze stanowisko prokuratorskie, awanse służbowe, nagrody, wyróżnienia itd. Projekt przewiduje wyznaczenie 11 lipca jako „Dnia Prokuratury". Dzień ten ma być rocznicą wydania, w 1932 r., rozporządzenia wprowadzającego pierwszy kodeks karny w odrodzonej Polsce.

Rzecz jest poważna, ponieważ dotyczy: 357 prokuratur rejonowych w całym kraju; 45 prokuratur okręgowych oraz 11 prokuratur regionalnych.

Etap legislacyjny: uzgodnienia międzyresortowe

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA