fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

Zmiany w postępowaniu karnym: uzasadnienia wyroków na specjalnych formularzach

Fotorzepa, Michał Walczak
W sobotę nie upłynie termin na dokonanie czynności procesowej. Bezpieczniejsze stanie się nadawanie pism u operatorów pocztowych w innych państwach UE.

6 grudnia w życie wchodzą zmienione przepisy procedury karnej. Rzecz dotyczy m.in uzasadnień do wyroków karnych sporządzanych na specjalnych formularzach. Jego wzory oraz sposób wypełniania podał właśnie w rozporządzeniu minister sprawiedliwości. W specjalnych rubrykach sąd będzie musiał wykazać, jakie fakty uznał za udowodnione lub nie, na jakich oparł się dowodach i dlaczego nie uznał dowodów przeciwnych. Na tym nie koniec. Będzie musiał także wyjaśnić podstawę prawną wyroku oraz przytoczyć okoliczności, które miał na względzie, wymierzając karę. Na 22 stronach Dziennika Ustaw znalazło się sześć załączników. Od samego początku sędziowie bardzo krytycznie oceniali ministerialne propozycje. Sędzia Barbara Piwnik nie ukrywa, że podchodzi do nich z obawą.

– Na szczęście sędzia zawsze ma możliwość skorzystania z tradycyjnej formy uzasadnienia – podkreśla.

Krytycznie o propozycji MS wypowiedziała się także KRS.

„Projekt nie realizuje idei wprowadzenia formularzy. Miały usprawnić i ułatwić pracę sędziów przez odejście od przedstawiania oceny dowodów, którym sąd dał wiarę, a w uzasadnieniu drugoinstancyjnym od opisywania ustaleń poczynionych przez sąd pierwszej instancji" – napisała w opinii.

Czytaj także:

Druga zmiana dotyczy uznania w postępowaniu karnym soboty za dzień równorzędny z dniem wolnym od pracy. W sobotę nie upłynie już termin na dokonanie czynności procesowej. Bezpieczniejsze będzie też nadawanie pism u operatorów pocztowych w innych państwach Unii Europejskiej. Do czasu wprowadzenia noweli sytuacja stron postępowania była nie do pozazdroszczenia. To oznaczało, że wszyscy uczestnicy postępowania, w tym prokuratorzy i obrońcy, zobligowani byli uwzględniać nadawanie pism także w sobotę.

Podstawa prawna: nowela z 19 lipca 2019 r. (DzU z 4 września 2019 r., poz. 1694)

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA