fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

Polski sąd wystąpi o uchylenie immunitetu Guyowi Verhofstadtowi

ALDE Communication [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Flickr
Sąd Rejonowy dla Warszawy – Śródmieścia postanowił wystąpić do Parlamentu Europejskiego o uchylenie immunitetu Guyowi Verhofstadtowi. Komentując Marsz Niepodległości w 2017 r. belgijski polityk powiedział, że na ulicach Warszawy odbył się "60-tysięczny marsz faszystów, neonazistów, białych suprematystów".

"Nie mówię tu o Charlottesville w USA, mówię o tym, co działo się w Warszawie, stolicy Polski. Marsz ten miał miejsce 300 kilometrów od obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. To nie powinno nigdy wydarzyć się w Europie" - powiedział Verhofstadt.

Postępowanie w tej sprawie przed Sądem Rejonowym dla Warszawy – Śródmieścia zainicjował dr Bawer Aondo-Akaa, reprezentowany przez prawników Instytutu Ordo Iuris, którzy zarzucają Verhofstadtowi zniesławienie i znieważenie dr.  Aondo-Akaa.

W maju 2019 r. Sąd wydał postanowienie o umorzeniu postępowania wskazując, że nie ma podstaw prawnych do przekazania wniosku pokrzywdzonego o uchylenie immunitetu  Verhofstadtowi. W zażaleniu  na to postanowienie prawnicy Ordo Iuris zarzucili m.in. naruszenie przez Verhofstadta szeregu przepisów regulaminu Parlamentu Europejskiego  oraz wskazali na zablokowanie oskarżycielowi prawa do sądu.

Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił postanowienie Sądu Rejonowego, wskazując, iż ma on obowiązek wystąpienia do przewodniczącego Parlamentu Europejskiego w celu rozpoczęcia procedury uchylenia belgijskiemu politykowi chroniącego go immunitetu. W związku z tym sąd I instancji wydał postanowienie o wystąpieniu do PE o uchylenie immunitetu eurodeputowanemu Guyowi Verhofstadtowi.

-  Liczymy na to, że eurodeputowany podczas obrad Parlamentu Europejskiego wyjaśni pokrzywdzonemu dlaczego użył m.in. wobec niego tego rodzaju obraźliwych sformułowań. Być może debata w Parlamencie Europejskim skłoni go do refleksji, a nawet przeproszenia pokrzywdzonego za użycie krzywdzących i nieuzasadnionych słów wykraczających poza granice wolności wypowiedzi" – powiedział adw. dr Bartosz Lewandowski, dyrektor Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA