fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

Pseudokibice Ruchu Chorzów za długo siedzą w areszcie - interwencja RPO

Ponad dwa lata czekają w areszcie na wyrok pseudokibice Ruchu Chorzów, oskarżeni w procesie gangu "Psycho Fans". Po wczorajszym proteście matek i partnerek osadzonych Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w sądzie.

Rzecznik zwrócił się do prezes Sądu Okręgowego w Katowicach Katarzyny Frydrych o zbadanie efektywności wykorzystania okresu tymczasowego aresztowania wobec oskarżonych pod kątem prowadzonych przez sąd czynności procesowych. Prosi też o poinformowanie o planowanym kalendarzu rozpraw, ich częstotliwości, a ponadto o projektowanym terminie zakończenia postępowania.

RPO wystąpił także o kopie postanowień sądu, na których podstawie stosowane jest obecnie tymczasowe aresztowanie oskarżonych oraz – ewentualnie - postanowień wydanych w następstwie rozpoznania zażaleń na te decyzje.

Pełnomocnik RPO w Katowicach monitorował też manifestację żon, matek i partnerek aresztowanych przed salą Sądu Okręgowego w Katowicach. Według ustaleń nie było interwencji policji. Kobiety twierdzą, że większość oskarżeń opiera się na pomówieniach tzw. małych świadków koronnych.

Członkom gangu Psycho Fans, założonego przez pseudokibiców Ruchu Chorzów, przedstawiono zarzuty zabójstwa, usiłowania zabójstwa, pobić z użyciem siekier i maczet, rozbojów, ustawek, kradzieży i handlu narkotykami.

- Długotrwałość aresztów znów jest w Polsce problemem systemowym. Świadczy o tym fakt, że aresztowani stanowią 10 proc. wszystkich osób przebywających w aresztach i więzieniach - twierdzi RPO.

Podaje też dane Fundacji Court Watch, że w latach 2015-2019 liczba osób przebywających w aresztach śledczych wzrosła o 100 proc. Wzrasta także czas tymczasowych aresztowań. Średnio oskarżeni czekają w areszcie na prawomocny wyrok 9 miesięcy (w większości krajów UE średnia nie przekracza 6 miesięcy).

- Rośnie też liczba wniosków prokuratorów o stosowanie aresztu przez sądy. Datuje się to od 2016 r. – gdy ponownie połączono urzędy Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego. Sądy wciąż akceptują ponad 90 proc. takich wniosków - informuje RPO.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA