Z prośbą o informacje na temat śledztwie prowadzonego od 2008 r. przez Prokuraturę Regionalną w Krakowie  wystąpił rzecznik praw obywatelskich, który od kilku lat zajmuje się sprawą  „tajnych więzień CIA" na terenie Polski.

Pod koniec lipca Wojciech Mularczyk, zastępca prokuratora regionalnego, poinformował rzecznika, że na bieżąco dokonywane są kolejne czynności procesowe zmierzające m.in. do poszerzenia zgromadzonego dotychczas materiału dowodowego. Wśród nich było m.in. skierowanie kolejnego wniosku o udzielenie międzynarodowej pomocy prawnej do Stanów Zjednoczonych, uwzględniającego  wnioski dowodowe i proceduralne pełnomocników pokrzywdzonych, a także skierowanie wniosków do Wielkiej Brytanii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Prokuratorzy przesłuchali również kolejnych świadków, także tych wskazanych we wnioskach dowodowych pełnomocników pokrzywdzonych.

Prokurator Mularczyk zaznaczył również, że podejmowane są działania ułatwiające oraz usprawniające komunikację i przepływ informacji na temat śledztwa. Chodzi m.in. o bieżący kontakt zarówno z pełnomocnikami pokrzywdzonych, jak i Ministerstwem Spraw Zagranicznych, czy Amnesty International.

- Wpłynie to na efektywne prowadzenie postępowania i pozwoli uniknąć ewentualnego pociągnięcia Państwa Polskiego do finansowej odpowiedzialności za zaniedbania w zakresie zapewnienia prawa do rzetelnego oraz dokonanego w rozsądnym terminie rozpoznania sprawy - uważa prokuratura.

Zastępca prokuratora regionalnego zaznaczył jednak, że na razie nie można wskazać ostatecznego terminu zakończenia śledztwa.