fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

Łatwiej się bronić przed napaścią - nowe przepisy dot. obrony koniecznej

Fotolia.com
Na bezkarność będzie mógł liczyć właściciel posesji, który atakując złodzieja, przekroczy granice obrony koniecznej.

Prawo ma chronić uczciwych ludzi, którzy bronią się przed napastnikiem – uważa Zbigniew Ziobro i zmienia kodeks karny. Projekt noweli właśnie trafił do Rządowego Centrum Legislacji. Poszerza on granice obrony koniecznej.

Nowela gwarantuje osobie broniącej się bezkarność nawet wtedy, gdy przekroczy granice obrony koniecznej w konkretnych miejscach. Dziś „nie podlega karze, kto przekracza granice obrony koniecznej pod wpływem strachu lub wzburzenia usprawiedliwionych okolicznościami zamachu".

Artykuł 25 kodeksu karnego będzie nadal obowiązywał, ale nie gdy atak dotyczy domu, mieszkania, ogrodu itd. Chodzi o to, by w przypadkach napaści na nie nie stosować wobec osoby broniącej się „trudnych do weryfikacji" kryteriów, jak strach lub wzburzenie. Broniący się narażałby się na karę, tylko jeśli przekroczenie granic obrony koniecznej byłoby rażące.

Prokuratorzy dostaną wkrótce wytyczne, jak postępować w takich sprawach. Mają interpretować zasady przekroczenia granic obrony koniecznej przychylnie dla osób broniących się przed przestępcami.

Proponowane rozdzielenie katalogu dóbr chronionych występuje m.in. w prawie karnym USA.

etap legislacyjny: uzgodnienia międzyresortowe

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA