fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

Michał Ostrowski: przestępcy coraz mniej bezpieczni

Fotolia.com
Michał Ostrowski, dyrektor Departamentu do spraw Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Krajowej.

Rz: Z najnowszych statystyk Prokuratury Krajowej wynika, że prokuratorzy coraz lepiej radzą sobie ze ściganiem szeroko rozumianej przestępczości gospodarczej. Pewnie mogłoby być jeszcze lepiej. Na czym polega trudność w jej zwalczaniu?

Michał Ostrowski: Powodów jest kilka. Po pierwsze, czas. Prokuratorzy najczęściej otrzymują zawiadomienie po pewnym czasie od popełnienia przestępstwa, nawet po kilku latach. Trzeba więc odtwarzać w trakcie czynności procesowych skomplikowane zdarzenia gospodarcze na podstawie dowodów, które mogły zostać utracone, takich jak dokumenty, dane billingowe, zapisy księgowe. Po drugie, skomplikowany sposób działania przestępców. W grę wchodzą nie tylko sprawcy przestępstw działający na terenie kraju, ale i podmioty zagraniczne. Często zresztą nie jeden, dwa, tylko kilkadziesiąt. I po trzecie – coraz to nowe metody działania przestępców

Udaje się za nimi nadążyć?

Coraz częściej tak, ale mamy swoje problemy w zakresie nowych metod działania. W tej chwili mamy np. problem ze sprawami dotyczącymi sprzedaży obligacji w ramach piramid finansowych. Czas ich wykupu jest odległy, stąd pokrzywdzeni nie zgłaszają się do organów ścigania, a my, mając informację np. z UOKiK lub z mediów, nie możemy czekać. Każdego dnia się uczymy.

Jest łatwiej niż kilka lat temu?

Tak. We wszystkich prokuraturach regionalnych powstały specjalne piony do walki z tego rodzaju przestępczością. W okręgowych utworzono wydziały. Siłą rzeczy następuje więc specjalizacja prokuratorów. Zwalczaniem przestępczości gospodarczej zajmuje się ponad 1000 prokuratorów. I dzięki temu jest łatwiej i skuteczniej.

Ale przecież podobne wydziały istniały już przed laty...

Przed reformą prokuratury z marca 2016 roku w zdecydowanej większości jednostek nie istniały odrębne wydziały zajmujące się stricte zwalczaniem przestępczości gospodarczej. W ramach wydziałów do spraw przestępczości zorganizowanej i korupcji byłych prokuratur apelacyjnych oraz wydziałów śledczych prokuratur okręgowych prowadzono wprawdzie także śledztwa o przestępstwa gospodarcze, jednak sprawy te nie były traktowane priorytetowo i było ich zdecydowanie mniej niż obecnie. Duża część trudnych i skomplikowanych postępowań tego rodzaju była prowadzona w prokuraturach rejonowych, co obecnie nie występuje. Co więcej, na najwyższym szczeblu, a więc w byłej Prokuraturze Generalnej, nie istniała odrębna, wyspecjalizowana komórka organizacyjna zajmująca się nadzorem i koordynacją zwalczania tego rodzaju przestępczości.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA