fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

Były wiceminister sprawiedliwości Michał K. zatrzymany w związku z wyłudzeniami VAT

Michał K.
Fotorzepa/Piotr Nowak
W związku ze śledztwem dotyczącym nieodprowadzania na wielką skalę podatku VAT funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji Zarząd w Białymstoku zatrzymali dziś, 9 maja 2018 roku, byłego wiceministra sprawiedliwości, a obecnie adwokata Michała K. Po doprowadzeniu zatrzymanego do Prokuratury Regionalnej w Białymstoku zostaną mu ogłoszone zarzuty.

Bezpośrednio po zatrzymaniu rozpoczęto przeszukania pomieszczeń. Celem tych czynności jest zabezpieczenie dokumentacji mogącej mieć związek z postępowaniem prowadzonym od 2015 roku przez Prokuraturę Regionalną w Białymstoku.

Śledztwo to dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej, która zajmowała się uszczuplaniem podatku VAT, wprowadzając do obrotu na terenie Polski paliwa płynne. Wyliczenia dokonane przez Urząd Kontroli Skarbowej w Białymstoku wskazują, że na przestępczej działalności grupy Skarb Państwa stracił około 700 milionów złotych. Główni inicjatorzy i kierownicy grupy przestępczej zostali zatrzymani już 8 lutego 2017 roku.

Dotychczas w toku śledztwa zarzuty usłyszało 18 osób, w tym osoby kierujące zorganizowaną grupą przestępczą oraz dwaj adwokaci, którzy dotąd występowali jako obrońcy podejrzanych w sprawie. Jednemu z adwokatów prokurator przedstawił zarzuty dotyczące między innymi udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i tzw. prania brudnych pieniędzy. Drugiemu przedstawiono zarzuty związane z tzw. praniem brudnych pieniędzy.

Wobec 9 podejrzanych aktualnie stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Szersze informacje na temat tej sprawy, w tym zarzutów stawianych zatrzymanemu dziś podejrzanemu, zostaną przedstawione w godzinach późniejszych, po wykonaniu czynności z jego udziałem.

Przypomnijmy

Afera z mec. Michałem K. wybuchła w końcu września 2017 r. po tym, gdy były wiceminister przyznał (w radiu RMF), że trwa na niego ''polowanie”' po tym, jak został obrońcą podejrzewanego o udział w mafii paliwowej Wojciecha Ch, a celem jest nie on, „ale pan prezydent”.

Białostockie śledztwo dotyczy największych wykrytych dotąd wyłudzeń VAT - chodzi o 700 mln zł z obrotu paliwami. Trzech adwokatów - w tym mec. K. - reprezentujących trzech różnych podejrzanych przyjęło wcześniej od nich duże środki w formie tzw. depozytów adwokackich – w Polsce to rzadkość, a nasze prawo tej kwestii nie reguluje – tak zainteresowały się nimi CBŚP i prokuratura.

W lutym 2016 roku zatrzymano 15 osób - głównych inicjatorów i domniemanych szefów grupy wyłudzającej VAT. 56-letni Wojciech Ch. prezes polskiego oddziału brytyjskiej firmy paliwowej dzień po nalocie policji poprosił K. by został jego obrońcą, a dzięki współpracy z prokuraturą uniknął aresztowania. Tego dnia Ch. podpisał z kancelarią K. także umowę na depozyt adwokacki miliona złotych „w związku z prowadzonym postępowaniem przygotowawczym” m.in. na kaucję wyjścia z aresztu. Problem w tym, że pieniądze wysłano z rachunku angielskiej spółki - tej, która miała służyć do wyłudzeń VAT, więc zgodnie z tzw. konfiskatą rozszerzoną powinna być odebrana. „W marcu i kwietniu 2017 r. mecenas Michał K. przyjął na swój rachunek bankowy jeszcze kwotę 150 tysięcy dolarów oraz kilkuset tysięcy złotych” - w sumie ok. 2 mln zł. - podawała we wrześniu ubr Prokuratura Krajowa.

Sytuacja zmieniła się w kwietniu, na pierwszym przesłuchaniu Wojciecha Ch., który przyznał się, że brał udział w wyłudzeniach.

28 grudnia ubr Prokuratura Krajowa opublikowała komunikat o zatrzymaniu przez CBŚP i aresztowaniu sześciu osób do tego śledztwa.

„Wśród podejrzanych jest 2 adwokatów, którzy do tej pory występowali jako obrońcy w sprawie. Jednemu z nich prokurator przedstawił zarzuty dotyczące między innymi udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i tzw. prania brudnych pieniędzy. Drugiemu z adwokatów przedstawiono zarzuty tzw. prania brudnych pieniędzy”.Mec. K. jest trzecim z adwokatów, który zarzuty ma usłyszeć dziś.

Źródło: Prokuratura Regionalna w Białymstoku, rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA