fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

Więzienia CIA przed Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze

Stare Kiejkuty, baza wojskowa. To tu miały się mieścić tajne więzienia CIA
Fotorzepa, Jakub Dobrzyński
Sprawą więzień CIA i wojny w Afganistanie może się zająć Międzynarodowy Trybunał Karny.

Pełnomocnicy więźnia CIA Abd al-Rahima Hussajna Muhammada al-Nashiriego przyłączyli się do wniosku prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze o śledztwo w sprawie wojny w Afganistanie.

W listopadzie 2017 r. prokurator MTK Fatou Bensouda zapowiedziała, że chce, by w śledztwie badać, czy były popełniane zbrodnie wojenne i przeciwko ludzkości po 1 maja 2003 r. w Afganistanie i innych państwach – w tym w Polsce.

Badane mają być zbrodnie talibów, ale i sił zbrojnych i służb specjalnych USA, w tym CIA. Śledztwo ma też objąć sprawę tajnych więzień CIA w Europie, w tym w Polsce, oraz przesłuchań połączonych z torturami.

Adwokat Mikołaj Pietrzak, jeden z pełnomocników więźnia CIA Abd al-Rahima al-Nashiriego, który twierdzi, że był przetrzymywany w Polsce, oświadczył, że popiera wniosek prokuratora w sprawie śledztwa. Jak mówi, Międzynarodowy Trybunał Karny może być drugim po Europejskim Trybunale Praw Człowieka, który przyjrzy się sprawie więzień CIA.

– Od prawie dziesięciu lat polskie władze nie przeprowadziły skutecznego postępowania wyjaśniającego kwestię tajnych więzień CIA w Polsce – dodaje Pietrzak.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA