fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

Pierwszy akt oskarżenia ws. dzikiej reprywatyzacji w stolicy

Zbigniew Ziobro
Fotorzepa, Jerzy Dudek
7 osób, w tym dwoje stołecznych adwokatów, to pierwsi oskarżeni ws. dzikiej reprywatyzacji w stolicy.

O wysłanym sądowi przez Prokuraturę Regionalną we Wrocławiu akcie oskarżenia osobiście poinformował w piątek minister sprawiedliwości-prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Ujawnił, że śledztw ws. różnych zdarzeń związanych z przejmowaniem nieruchomości jest aż 365.

Siedmiorgu oskarżonym zarzucono łącznie 24 przestępstwa, a wartość szkody sięga 300 mln zł.

 

Oskarżenie dotyczy przejęcia praw nieruchomości wokół Pałacu Kultury i Nauki, w tym byłej szkoły przy ul. Twardej.  – Zarzucane czyny były popełnione w latach 2010-2015. Dotyczą one, gdy chodzi o wątek reprywatyzacyjny, adresów przy ulicach: Siennej 29, Twardej 8, Twardej 10 i Królewskiej 39. Tutaj mieliśmy do czynienia z wyłudzeniem praw i roszczeń do nieruchomości metodą na tzw. kuratora – mówił prok. Michał Ostrowski, dyrektor departamentu ds. przestępczości gospodarczej Prokuratury Krajowej.

Metoda „na kuratora” polega na tym, że oskarżony Andrzej M. wyszukiwał spadkobierców, dochodził do ułamkowej części nieruchomości, docierał do innych właścicieli, uzyskiwał pełnomocnictwa od nich i występował do sądu o ustanowienie kuratorów np. dla 138-letniej osoby, która z pewnością już nie żyła. Kuratorami byli adwokaci Tomasz Ż. i Grażyna B., którzy następnie występowali do sądu o zwrot nieruchomości. Wierzytelności sprzedawano Maciejowi M.

- W takim wypadku sądy współpartycypowały w decyzjach o ustanowieniu kuratora, umożliwiając przejmowanie kamienic reprezentantom powołującym się na ludzi mających nawet ponad 130 lat. Jest odrębny wątek postępowania wobec sądów, których decyzje umożliwiały kontynuowanie tego procederu – przypomniał minister Ziobro.

Jak mówił, dziś jest szansa na to by zakończyć krzywdy ludzi wyrzucanych z domu i krzywdy dzieci, którym zabrano szkołę i oddano ją hochsztaplerom i przestępcom. - Będzie ich dużo więcej, bo ogrom krzywd i zaniedbań jest niesłychany – zapewnił.

 

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA