Zmiany w prawie drogowym od 6 grudnia 2019 r.: jazda na suwak i korytarz życia

Korytarzem życia mogą jechać tylko służby ratownicze. Niecierpliwych kierowców czekają mandaty i punkty karne.

Aktualizacja: 06.12.2019 06:01 Publikacja: 05.12.2019 16:52

Zmiany w prawie drogowym od 6 grudnia 2019 r.: jazda na suwak i korytarz życia

Foto: Adobe Stock

Od piątku wchodzi w życie nowela prawa o ruchu drogowym, która wprowadza obowiązek tworzenia drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Korytarze życia – pojawiają się jednoznaczne zasady zachowania kierowców. Powód?

– W sytuacji zagrożenia życia na drodze ważna jest każda sekunda. Dzięki korytarzom służby będą mogły szybko dotrzeć do osób potrzebujących pomocy – argumentuje ich zapisanie w kodeksie Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury. W związku z nowymi regulacjami wkrótce w taryfikatorze mandatów mogą się pojawić kary za ich łamanie. Dziś jeszcze, cały czas, kierowcy, który utrudnia służbom dotarcie do poszkodowanych, grozi 500 zł mandatu i 6 pkt. karnych. Nowe przepisy zabraniają również pojazdom innym niż uprzywilejowane korzystania z utworzonego korytarza życia. Wyjątkiem są pojazdy zarządców dróg lub pomocy drogowej biorący udział w akcji ratowniczej.

Czytaj także: Korytarze życia i jazda na suwak - prezydent podpisał ustawę

Jak to ma działać?

Kierowcy poruszający się lewym skrajnym pasem mają obowiązek zjechać na lewo, a poruszający się pozostałymi pasami na prawo, tak aby umożliwić swobodny przejazd pojazdom ratunkowym.

Jazda na suwak – nowe przepisy precyzyjnie określają zasady pierwszeństwa jazdy z poszczególnych pasów ruchu, gdy następuje zmniejszenie ich liczby, a w miejscu zwężenia powstaje zator. Ustalają ponadto zasadę naprzemiennego wjazdu po jednym pojeździe z każdego pasa ruchu. Ta metoda sprawdza się w zachodnich krajach i pozwala szybko rozładowywać korki. Miejsce wjazdu zostało wyraźnie określone jako miejsce (końcowy odcinek pasa ruchu) bezpośrednio przed miejscem wystąpienia przeszkody lub miejscem zanikania pasa ruchu. Chodzi o to, aby uniknąć próby zmiany pasa ruchu jednocześnie przez kilku kierowców w kilku miejscach, co nie sprzyja niewątpliwie płynności ruchu.

Nowe polskie rozwiązania są zbliżone do działających w Europie.

O tym, w jaki sposób tworzyć korytarz życia, mówi specjalna kampania edukacyjna Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego skierowana do polskich kierowców „Życie ma pierwszeństwo". Najważniejszym jej elementem jest interaktywny spot, który można obejrzeć na stronach www.krbrd.gov.pl oraz www.zyciemapierwszenstwo.pl.

Podstawa prawna: Nowela z 16 października 2019 r. DzU z 14 listopada, poz. 2202

Od piątku wchodzi w życie nowela prawa o ruchu drogowym, która wprowadza obowiązek tworzenia drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Korytarze życia – pojawiają się jednoznaczne zasady zachowania kierowców. Powód?

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Sędzia zwrócił się do władz Białorusi o azyl. To "bohater" afery hejterskiej w MS
Sądy i trybunały
"To jest dla mnie szokujące". Szefowa KRS o sprawie sędziego Szmydta
Dane osobowe
Wyciek danych klientów znanej platformy. Jest doniesienie do prokuratury
Prawo dla Ciebie
"Nowy rozdział dla Polski". Komisja Europejska zamyka procedurę artykułu 7
Sądy i trybunały
Zwrot w sprawie zmian w KRS? Nieoficjalnie: Bodnar negocjuje z Dudą